Çin’de HIV virüsüyle boğuşuyor

Çin'de HIV virüsüne yakalananların sayısının geçen yıl önceki yıla göre yüzde 30 artarak 144 bin 89'dan 183 bin 733'e ulaştığı kaydedildi.

Çin Günlüğü gazetesi virüsün yüksek risk taşıyan gruplardan topluma yayılma riskine dikkat çekti.

Bakanlığın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre Çin’de 650 bin HIV taşıyıcısı bulunuyor. Çin Günlüğü, ülkedeki birçok kişinin ise kendisine söz konusu virüsün bulaştığını bilmediğini belirtti.

Bakanlığın açıkladığı istatistiklere göre HIV virüsü en çok uyuşturucu bağımlılarının kullandığı enjektörler vasıtasıyla yayılıyor (yüzde 37). Virüsün cinsel ilişki yoluyla kapılması oranı ise yüzde 28.

BU YIL 12 BİN 500 KİŞİ AIDS’TEN ÖLDÜ

HIV/AIDS vakalarının Çin’de 1980 ile 1990 yıllarında 7 eyalette 250 binden fazla çiftçinin bağış yapılan hastalıklı kanlardan dolayı HIV virüsü kapmalarından sonra çok ciddi bir problem olarak ortaya çıktığı savunuluyor. Bakanlık, Çin’de ilk 10 ayda HIV virüsünden dolayı 12 bin 464 kişi öldüğünü açıkladı.

Pekin yönetimi, son yıllarda hastalığın büyük artış göstermesinin ardından ciddi önlemler almaya başladı. Hong Kong’un Wei Po gazetesi, bu yıl Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na alınacak yeni askerlere AIDS ve uyuşturucu testinin yapılacağını yazdı.