Çin’de soslar zehirli çıktı

Çin'deki kırmızı biberlerde içinde kanserojen madde içeren ''Sudan kırmızısı'' olarak adlandırılan kimyasalın bulunduğu kaydedildi.

Kurum, gelecek ay ülkede kutlanacak en büyük geleneksel Bahar Bayramı (Çin yeni yılı) kapsamında ülke genelinde aralarında kırmızı biber, acılı soslar ve acılı soya sosunun da bulunduğu gıdalarda denetim yaptı. Denetimler neticesinde söz konusu ürünlerin sadece yüzde 74.5’inin ulusal sağlık standartları taşıdığı, geriye kalan yüzde 24.5 ürünün ise Sudan kırmızısı ihtiva ettiğinden testlerden geçemediği ifade edildi.

En kalitesiz ürünlerin ülkenin güneybatısındaki Sichuan ve Guizhou eyaletlerinde satıldığı ve bu bölgedeki biber ihtiva eden ürünlerin 57’sinden sadece 23’ünün sağlık standartları testinden geçtiği bildirildi.

Yetkililer halkın, içinde biber olan ürünleri alırken seçici olmaları ve bu tür ürünleri açıktan değil de süpermarketlerden almaları tavsiyesinde bulunuyor. Tüketicilerin ayrıca AQSIQ’un web sitesini ziyaret ederek, içinde yasaklanmış bileşenler bulunan ürünlerin listesini bulabilecekleri kaydedildi. Sudan kırmızısı son olarak geçtiğimiz yıllarda dünya fastfood devi KFC’nin sattığı bir üründe kullanılan sosta görülmüş ve bu ürünün satışı yasaklanmıştı.

Çin’de sahte gıdalar halkın sağlığını tehdit ediyor. Son zamanlarda sahte bebek mamalarından dolayı bebek ölümlerinin görülmesi yetkilileri gıda denetimlerini yoğunlaştırmaya itmişti. Gıda sağlığı, Pekin yönetiminin öncelik verdiği konuların başında geliyor.

SUDAN BOYALARI NEDİR?

Çözücüleri, yağları, petrolü, balmumlarını, ayakkabı ve zemin cilalarını renklendirmek amaçla kullanılan Sudan boyaları, renginden dolayı Sudan kırmızısı diye anılır. Sudan kırmızısı I, kimyasal bir boya olduğundan gıda içerisinde kullanılması yasaklanmıştı. Gıda içerisinde doğal halde bulunmasına müsaade edilmeyen bu madde Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi tarafından kanserojen bir madde olarak tanımlanmış.

Sudan boyaları 4 adet olup, 2003-2005 yılları arasında Hindistan’dan Avrupa’ya ithal edilen kırmızı biber (Chilli) tozunda ve son yıllarda İngiltere’de yine Hindistan’dan ithal edilen palmiye yağında tespit edilmişti. Avrupa Birliği ve birçok ülkede sudan boyalarının gıdalarda kullanılmasına müsaade edilmemekte.