Çin’de yüz yasindaki ninenin akillara durgunluk veren hareketleri

PEKIN - Dünyada çesitli buluslari ve tarihi zenginligiyle bilinen, son yillardaki ekonomik gelismesiyle de dikkatleri çeken Çin'de yüz yasindaki bir ninenin yaptigi spor ise akillara durgunluk veriyor.

Gerçi Çin’in her yerinde sokaklar sabah sporu yapan insanlarla dolup tasar, ancak Xian’deki durum biraz farkli.

-IPEK YOLU’NUN BASLADIGI YERDE YAPILAN GÖLGE DANSI-

Burada ipek yolunun basladigi yer adina temsilen yapilmis bir yapit var. Yaslisi genci gün dogmadan buraya gelip saglikli ve zinde kalabilmek için her türlü sporu yapiyor. Kimileri kosuyor,yürüyor, kimileri Çin’in geleneksel Taiji ( Tayci) sporunu kendine has edasiyla yapiyor, kimileri ise sadece kulaklarini ovusturup, bazen de birbirlerinin sirtina üçerli sira halinde masaj yapiyor.

Gün dogumuna dogru ipek yolu anitinin çevresi ana baba gününe dönüyor adeta. Gün dogduktan sonra sayilari yüzü bulan ve orta yasli bayanlardan olusan bir grup müzik esliginde saglikli ve zinde kalabilmek için dans yapmaya koyuluyor. Burada birlikte yapilan sporla ayrica arkadaslik ve dostluk baglari da gelisiyor.

Bir baska hareketlilik ise ipek yolu anitinin hemen yani basinda bulunan ve alan olarak daha da büyük bir parkta yasaniyor.

Bu parkta da insanin ilk gördügünde ‘burasi bir spor okulu ve kültür merkezi’ dedirtecek manzara çikiyor karsimiza. Küçük çocuklardan yüz yasindaki nineye kadar herkes hareket ediyor. Bir taraftan sirkteki cambazlara bile sapka çikartacak hareketler yapilirken, diger taraftan geleneksel müzik aletleri esliginde söylenen sarkilarin sesi yankilaniyor kulaga.

-SAÇ TRASI, MASAJ VE TEDAVI BEDAVA-

Derken karsimiza spor yapanlarin arasinda saçini tras ettiren bir yasli görünüyor. Burada her sey bedava. Herkes isini gönüllü yapiyor. Kimisi agriyan yerini masaj ettirirken, kimisi de hastaligi için buradaki yasli doktorlardan tedavi görüyor.

Derken bir yasli ninenin akillara durgunluk veren hareketleri ilisiyor gözümüze. Iki eliyle yakaladigi ipten kendini ileriye geri öylesine salliyor ki ‘ her halde daha önce bu isi yapan sporcuymus’ fikri geliyor akillara. Ancak gerçekte öyle degil. Kendisine yasini sordugumuzda yasli nine ” Yüzüme bastim. Torunumun torununu görmek nasip oldu. Benim kizim benden yasli görünüyor. Ben her gün egzersiz yaparak böylesine dinç kalabildim” diyor..

Yasli nine daha sonra çok tabii olarak ayagini yukarida spor aletine 90 derece paralel olarak koyarak bir baska hareketini yapiyor.

BURADAKI MÜTHIS GÖSTERILER SADECE YASLI NINENIN KI ILE SINIRLI DEGIL

65 yasindaki bir erkek Çinli de her gün bu parka gelip, yaptigi gösterilerle çevredekilerin sevgisini kazanmis. Yerden telefon diregine baglanan çelik halata bir hamlede tirmaniyor ve bir süre havada kaldiktan sonra tekrar basariyla asagiya iniyor. Sonrasinda ise çevresindekilerin hatirini kiramayarak, olimpiyatlarda izlemeye alistigimiz jimnastikteki halka dali sporunu basariyla yapmaya basliyor. ”Her gün gelip burada spor yapiyorum” diyen bu adami yerel televizyonlar da haber konusu yapmis.

-3 YASINDA SPORU ÖGRENIYORLAR-

Gözlüklerinin büyüklügü ile 71 yasindaki bir baska yasli erkek Çinli ise kendine has tavir ve sporuyla dikkat çekiyor bu parkta. Bir anda yakaladigi ipten yapilmis halkalarla kendini bir yukari bir asagi salliyor bu adam. Sonrasinda ise ” Bu hareket benim için benim için bir oyuncak. Size daha alasini gösteririm” diyor.

Bazi yaslilarin 3 yasindaki çocuklari da spora alistirmalari için getirdikleri bu parktaki kalabaligin hafta sonralari 5 bini buldugu söyleniyor.