Çin’deki kuş gribi bakanlar toplantısı başladı

Çin'in Başkenti Pekin'de dün başlayan Kuş Gribinin Önlenmesi ve Kontrolü İçin Fon Oluşturma Uluslararası Konferansı'nın Bakanlar Toplantısı başladı.

Büyük Halk Parlamento Sarayı’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını Çin Başbakanı Wen Jiabao yaptı. Toplantıdan önce yabancı basın mensuplarının odağı olan Bakan Eker, burada diğer uluslararası örgütlerinin temsilcileri ile de sohbet etti.
Çin Hükümeti, Avrupa Komisyonu ile Dünya Bankası’nın düzenlediği konferansta AB Komisyonu’nun sağlık ve tüketici haklarından sorumlu üyesi Kıbrıs Rum Kesimi’nden Markos Kipriyanu ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Lee Jong-Wook da birer konuşma yaptı. Toplantıya BM Genel Sekreteri Kofi Anna ile Dünya Bankası genel Başkanı Paul Wolfowitz’in toplantı ile ilgili mesajları da videodan dinlendi.
Toplantıda uluslararası işbirliği ile yapılacak finansman yardımının arttırılması vurgulandı. Ayrıca finansman ihtiyacının bir an önce giderilmesi, aksi halde kuş gribi salgının daha büyük kitlelere sıçrayabileceği uyarısı yapıldı.
Konferansın ikinci gününde konferansa katılan bakanlar ve organizasyonların temsilcileri öğleden sonraki oturumun ardından kuş gribi için ne kadar yardım yapacaklarını açıklayacak. Bakan Eker de öğleden sonraki basına kapalı gerçekleşecek oturumda bir konuşma yapacak.
Toplantının ardından kuş gribi ile mücadele alanındaki politik saptama ile yönetim ve koordinasyon sermayesi konularını kapsayan Pekin Deklarasyonu yayımlanacak.