Çin’den AB’ye anti damping suçlaması

Çin, ülkede üretilen deri ayakkabıların Avrupa Birliği'ne (AB) ihracatında damping sorunu bulunmadığını, AB'nin suçlamasının dayanıksız olduğunu açıkladı.

Chong, Pekin’de yaptığı açıklamada, AB’nin Çin menşeli deri ayakkabılara anti-damping soruşturması ve geçici vergi alma önerisinin belirgin koruyuculuk nitelik taşıdığını kaydetti. Chong, ayrıca AB’nin bu tutumunun Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Doha Turu’nda belirlenen liberal ticaret ilkesine de aykırı olduğunu vurguladı.

AB, sektördeki üreticilerini korumak amacıyla Çin ve Vietnam’dan gelen bazı deri ayakkabıların ithalat vergisini yüzde 20 arttıracağını açıklamıştı. AB, bu uygulamaya geçtiğimiz yıl 95 milyon çift ayakkabı ithal ettiği Çin ile 120 milyon çift ayakkabı ithal ettiği Vietnam’a önümüzdeki nisan ayından itibaren başlayacak.

AB ile Çin arasında, tekstil ve giyim ithalatı, korsan ürünler ile patent ve marka ihlalleri konusunda ciddi problemler bulunuyor. Öte yandan Çin’in ekonomide geldiği nokta ABD’deki tansiyonu da yükseltiyor. ABD, fikri mülkiyet hakları gibi sorunların yanında Çin’den yaptığı ithalattan dolayı rekor ticaret açığına neden olan bu ülkenin para birimi Yuan’ı revalüe etmesini istiyor.