Çin’den Ankara çıkarması!

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Gao Hucheng (Gao Huçın) 17 Şubat'ta Ankara'ya gelecek.

Gao’nun ziyareti sırasında Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileriyle birer görüşme yapması bekleniyor. Gao, İstanbul ve Ankara’daki temasları çerçevesinde ayrıca Türk yetkililerle ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yollarını ele alacak.

Türkiye’nin Çin’e uyguladığı tekstil kotası Çin’in başkenti Pekin’de 24 Ocak 2006’da devletlerarası resmi görüşmelerle masaya yatırılmıştı. Görüşmelerde Türk yetkililer Çin Ticaret Bakanlığı yetkililerle Türkiye’nin Çin’e karşı uyguladığı 44 kalemdeki tekstil kotalarını Çin’in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’ne katılım protokolü eki çalışma raporunun 242. paragrafına göre görüşmüş ancak Çin tarafının söz konusu problemin çözümü adına ortaya bir çözüm sunamaması nedeniyle görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Türkiye’deki tekstil sektör temsilcileri, 2005’te dünya genelinde tekstil kotalarının kalkmasının ardından ucuz Çin tekstilinin dünya tekstil sektörü için bir tehdit unsuru olacağını ve bundan dolayı da global anlamda tedbirler alınması çağrısında bulunuyor.

-TİCARET AÇIĞI 5 MİLYAR DOLAR-

2005’in ilk 10 ayındaki rakamlara göre Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 5 buçuk milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracat 471 milyon dolar, Çin’den yaptığı ithalat ise 5.4 milyar doları buldu. İki ülke arasındaki ticaret açığı ise rekor kırarak 5 milyar dolara ulaştı. Bu açığın 2006’nın başında 5 milyar doları aşması bekleniyor.