Çin’den Türkiye’ye iş birliği çağrısı

Türkiye ile Çin arasında Hayvan Sağlığı ve Karantina anlaşması imzalandı.

İmza töreni öncesi yapılan görüşmede Büyükelçi Özüye, Türkiye’nin 4 kurban verdiği kuş gribi konusunda yaptığı çalışmaları anlattı. Niu Dun ise, Türkiye’de görülen kuş gribi salgınında Türk hükümetinin aldığı önlemler ve bu konudaki uygulamalardan övgüyle bahsetti.

Niu Dun, kuş gribine şu ana kadar 6 kurban veren Çin’in Türkiye’ye kuş gribinin önlenmesi, erken uyarı sistemi ve kuş gribi aşısı alanlarında işbirliğini önerdiklerini belirtti. Niu Dan ayrıca yapılan anlaşmanın iki tarafın teknik uzmanlarının karşılıklı işbirliği, fikir alışverişi ile bu konudaki çalışmalarına yardımcı olmasını ve işbirliğini daha da güçlendirmesini beklediklerini ifade etti. Niu Dan konuşmasının son bölümünde Türkiye’nin derin tarihi geçmişe sahip olduğunu ve Türkiye ile Çin’in tarım ve diğer alanlarda işbirliğini daha da arttırıp güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun ardından Özüye, Türkiye’nin Çin’in bu sıcak teklifine ve ilgisine teşekkür ederek, konunun hemen ilgili birimlere iletileceğini dile getirdi.

Görüşmenin ardından imza törenine geçildi. İmza töreninin ardından konuşan Büyükelçi Oktay Özüye, yapılan anlaşmayla teknik bir eksikliğin giderildiğini belirtti. Özüye, iki ülke arasındaki temel anlaşmaların hepsinin yürürlükte olduğunu hatırlatarak, ”Yalnız hayvan sağlığı ve karantina açısından bir boşluk vardı. Bu, günümüzde kuş gribi ve diğer bunun gibi hastalıkların yaygın olduğu ortamda daha fazla önem taşıyor.” diye konuştu.

Yapılan anlaşmayla taraflar bu alandaki yetkililerini ve yapılacak işlemleri belirliyor. Anlaşma uyarınca ayrıca taraflar işbirliğinin arttırılması ve karşılıklı bilgilendirmeyi de taahhüt etmekte.

Büyükelçi Özüye, anlaşmanın iki tarafın halkına sağlıksız hayvani gıdalardan korunma imkanı sağladığını söyledi. Anlaşmanın ticaret açısından da önemli olduğunu anlatan Özüye, bu anlaşmayla hayvan kökenli ürünlerin ihracatı, ithalatı ve nakliyesinde belirli belgelerin çerçevesinde kuşkudan uzak işlemlerini yapılmasına olanak verileceğini sözlerine ekledi.