Cindoruk: “Eşi başörtülü üyeler davadan çekilsin”

Cindoruk, üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılmasına karşı çıkarken ilginç iddialarda bulundu.

Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılmasına karşı çıkarken ilginç iddialarda bulundu.

Yapılmak istenen düzenlemeyi ‘cumhuriyet rejiminin laiklik ilkesine başkaldırı’ olarak gören Cindoruk, Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vereceğini iddia etti. AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ndeki eşi başörtülü üyelere güvendiğini savunan Cindoruk, “Benim eşi başörtülü olan Anayasa Mahkemesi üyelerine tavsiyem, açılacak davadan çekilmeleridir.” dedi. CNN Türk’te yayınlanan 5N1K adlı programa katılan Cindoruk, eşleri başörtülü üyelerin davadan geri çekilmeleri durumunda kalan üyelerin daha objektif karar verebileceğini savundu. Cindoruk, “Böylece Anayasa Mahkemesi üzerinde hiçbir kuşku kalmayacaktır. Geride kalan eşleri başörtüsüz olmasına rağmen saygın hâkimler bir karar verirlerse kimse de bir şey diyemez.” şeklinde konuştu.

Cindoruk, başını örtenlerin aile baskısı altında olduğunu da öne sürdü. Cindoruk, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri ve Dışişleri Bakanı’nın eşleri, çocukları, türbanlı. Oradan gelen bir aile baskısı var. Akşam eve gittiğinizde eşiniz, kızınız, gelininiz ‘ne zaman biz başımız dik dolaşabileceğiz?’ demektedir. Yasağı kaldırma girişimi başörtülü öğrencilerin üniversiteye girebilmesi için yapılıyor. Bu, hukuku şeriata dayandırma hadisesidir. Bunun bedelini Türkiye öder.”