Cindoruk’tan Erdoğan’a çingene tepkisi

Cindoruk "Eskiden ahilik toplantılarına başbakanlar giderdi. Şimdi çingene toplantılarına gidiliyor." dedi.

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, bazı oda, dernek ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret İzmir’e geldi. İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu’yu makamında ziyaret eden Cindoruk, “Eskiden Kırşehir’deki ahilik toplantılarına başbakanlar giderdi. Şimdi çingene toplantılarına gidiliyor.” dedi.

Halk arasındaki sohbetlere, “Bakkallar, kasaplar, manavlar ne yapıyor?” diye başlandığını belirten Cindoruk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise, “Alışveriş merkezilerine taşınsınlar.” dediğini öne sürdü. Cindoruk, “Bir başbakanın, bir iktirdarın Türkiye’deki esnafın geçmişini bilmesi lazım. Esnaflık nedir, bilmesi lazım. Ahilikten gelen hadise çok önemli. Esnaf olmadan, kesinlikle demokrasi olmaz. Şimdi KOBİ’ler de çıktı, onlar demokrasinin temel örgütleri. Eskiden Kırşehir’de ahilik bayramına başbakanlar giderdi, şimdi çingene toplatılarına gidiyoruz. Ben çingeneleri küçük gördüğüm için demiyorum. O bir sosyal sınıftır, bu bir ekonomik sınıftır.” şeklinde konuştu. DP’nin esnaf ve çiftçilere dayandığını savunan Hüsamettin Cindoruk, işçileri de unutmadığını, eskiden işçi hareketlerinin bu kadar güçlü olmadığını belirtti.

İESOB Başkanı Mutlu ise sıkıntılı bir dönemden geçtiklerini belirterek, “Esnaf olarak sıkıntılarımız var. Bugüne kadar DP’nin esnafla ilişkilerinden memnuniyet duyuyorum.” dedi. Mutlu, esnafın problemlerini içeren bir dosyayı verdiği Cindoruk’a, ziyaretin anısına bir plaket takdim etti. Öğle yemeğindn sonra İzmir Ticaret Odası’na geçildi.