Cindoruk’un sözlerine tepkiler çığ gibi

İzmir'de Roman dernekleri bir araya gelerek kendilerine "Çingene" diyen Cindoruk'a tepki gösterdi.

Ege Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Özcan Çayırlı, Sayman Kamuran Dinçpehlivan, İzmir Yenişehir Romanları Güzeleştirme Kalkındırma Derneği Başkanı Ali Yangır, Roman Esnaf Derneği Başkanı İrfan Cıtırkı ve İzmir Faytoncular Derneği Başkanı Gökmen Dunar, verdikleri ortak mesajda, “Cindoruk, kendi partisine oy atmazken ve Adnan Menderes’i asanlarla bugün kol kola yürürken Roman toplumunu rencide edecek sözler söylemesin. Cindoruk’u kınıyoruz. Gerekli yasal işlemleri yapacağız ve sandıkta hesabını soracağız.” dedi.

Cindoruk, önceki günkü İzmir ziyaretinde, “Eskiden Kırşehir’deki ahilik toplantılarına başbakanlar giderdi. Şimdi Çingene toplantılarına gidiliyor.” demişti.

Federasyon Başkanı Çayırlı, “Hiçbir hükümet, bize bu kadar yakın ilgi göstermemiştir. Açılımla Roman vatandaşları ev sahibi yapmak için büyük bir çaba içindedir. Hüsamettin Cindoruk’un ise bu gibi konularda bizleri rencide etmesini istemiyoruz. Kendisini şiddetle kınıyoruz.” diye konuştu.

Dernek Başkanı Yangır ise “Geçmişte anayasamızda bulunan ‘Çingene’ ibaresini, mevcut hükümet Romanlar için kaldırmıştır. Bizim saygınlığımızı iade etmiştir. İnsan olduğumuzu bu hükümet vurgulamıştır. Cindoruk, geçmişte bunları yapamadığından dolayı çekemiyor. Kendisine yakışmayan demeçler veriyor. Biz Çingene değiliz, Romanız. Dünya Avrupa Roman Topluluğu’nda 1977’de belirlenen etnik köken ibaremiz Roman’dır. Rom da dünya genelinde insan demektir, adam demektir. Hepimizi Allah yarattı. Cindoruk’u bu konuşmasından dolayı kınıyorum.” diye konuştu.

Dernek Başkanı Cıtırkı da “Ben DP Genel Başkanı Cindoruk’u, Yunus Emre’nin dediği gibi 72 milleti bir görmeye davet ediyorum. Yaratılanı, Yaratan’dan dolayı hoş görmeye davet ediyorum. Gerçekten Roman toplumu, bugüne kadar gerekli saygınlığı kazanamamıştır ama bizi bugüne kadar hep bölmüşlerdi. Bundan sonra birlikte hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu herkese, bütün siyasilere göstereceğiz. Buradan Başbakanımız’a bir kere daha meth-i sena etmek istiyorum. Bizler için gerçekten güzel şeylerde ilk adımı attı. Allah ondan razı olsun.” şeklinde konuştu.