Çin’e açılmayı ihmal ettik!

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, AB ile yoğun ilişkilerin Çin'e açılmayı geciktirdiğini belirterek, "Doğu ekonomileri daha hızlı büyüyor. İşadamları burada bulunmalı." dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Brüksel, Washington, Berlin ve Paris’ten sonra 5’inci yurtdışı temsilciliğini geçen hafta Çin’in başkenti Pekin’de açtı. Dernek başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesine gelmekte geciktikleri görüşünde. Patronlar kulübünün başkanı, Avrupa Birliği ile yoğun uğraş ve ilişkilerin Çin’e açılmayı geciktirdiğini belirterek, “Doğu ekonomileri daha hızlı büyüyor. İşadamları burada bulunmalı.” diyor. Dernek olarak Çin’e ilk defa 2005 yılında geldiklerini vurgulayan Yalçındağ, Çin ile Hindistan’ı ayrı değerlendirdiklerini, Pekin’de ilişkileri değerlendirmeden yurtdışında yeni bir ofis açmayı düşünmediklerini ifade ediyor. Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD’ın Pekin bürosunun açılışının ardından, derneğin dışa açılımını, stratejilerini, yurtiçi faaliyetlerini ve kişisel konumunu değerlendirdi. Çinli vatandaşları turist ve yatırımcı olarak Türkiye’ye beklediğini vurgulayan Yalçındağ, “Türkiye’nin turizm yatırımlarında deneyimi var. Birlikte yatırım olabilir. Çinliler araştırma-geliştirme çalışmalarını ülkemizde yapabilirler. Zaten Türkiye bu konuda yeni kanun çıkarmak üzere. Ayrıca Çinliler otomotiv konusunda Türkiye’ye yatırım yapabilirler.” değerlendirmesini yapıyor. Çin’in cari açık fazlası olduğuna işaret eden Yalçındağ, Çin’in yatırıma çıkmaya başladığını vurguluyor. Patronlar kulübünün başkanı, Çin halkındaki değişimin bütün dünyayı etkileyeceğini, derneğin Çin’e gelişinin alternatif aramaktan kaynaklanmadığını, elini güçlü tutmak için bu pazarda olduğunu vurguluyor. Dernek olarak ekonomik ve siyasi ilişkileri ilerletmek zorunda olduklarını söyleyen Yalçındağ, oluşacak politikalara katkıda bulunmak istediklerini kaydediyor. TÜSİAD, ocak ayında bir toplantı yaparak önümüzdeki dönemle ilgili derneğin çalışmalarını kamuoyuna duyuracak. Su ve enerjiye büyük önem veren dernek, su havzaları ve suyun kullanımı konusunda iki önemli çalışma yürütüyor. İki uzmanla yapılan çalışmanın niteliği yeterli olduğu takdirde yaz aylarında kamuoyunun bilgisine sunulacak. Patronlar kulübünün, enerji konusunda ise dört ayrı çalışması bulunuyor. Arzuhan Doğan Yalçındağ, derneğin siyasi endişe duymadan, doğru bildiği her konuda açıklama yapmaktan çekinmediğini ifade ediyor. Yalçındağ, “Hiçbir menfaat grubu için uğraşmıyoruz. Tepki göreceğiz endişesiyle hiçbir şeyi söylemekten çekinmiyor, popülizm yapmıyoruz.” sözleriyle derneğin stratejisini dile getiriyor. TÜSİAD’ın Pekin ofisinin açılışından sonra bir grup dernek üyesi TÜSİAD International’ın organizasyonuyla Şanghay çevresindeki organize sanayi bölgelerinde inceleme gezisine devam etti. TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslovski, yakında benzeri inceleme gezilerine Malezya, Hindistan ve Endonezya’yı da ekleyeceklerini açıkladı.

7 gün 24 saat TÜSİAD’la ilgileniyorum, bu kadar fedakârlık edeceğimi düşünmedim

Arzuhan Doğan Yalçındağ, iki yıllığına TÜSİAD başkanlığına geldiğine işaret ederek, iki oğul annesi olarak ailesine düşkün olduğunu ve başkanlık döneminde Doğan Holding yönetimindeki görevlerini bıraktığını ifade ediyor. Yalçındağ, “7 gün 24 saat TÜSİAD’la ilgileniyorum; bu kadar fedakârlık edeceğimi düşünmedim.” diyor. Özel işi ile dernek arasındaki farkı ise şöyle dile getiriyor: “Kendi işimde zaman ve gündemi kendim belirliyordum. Şimdi kurumsal yapının gerekleri doğrultusunda belirlenmiş gündemi takip ediyorum.” Kadın TÜSİAD başkanının kamuoyunda yansımalarına yönelik soruya Yalçındağ, “Başkanlığımı Anadolu keyifle kabullendi. Ancak ben şunu isterdim: Genç kızlar okula gitsin, kadınlar iş hayatında daha çok yer alsın.” şeklinde cevap veriyor.