Çine Barajı’nda mutlu sona yaklaşılıyor

Gündeme alındığı 1963 yılından bu yana Aydın ilinin en büyük özlemi haline gelen ve 1995 yılında ihalesi yapılan Çine Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) ikmal inşaatında mutlu sona yaklaşılıyor.

AK Parti olarak yatırımlara büyük önem verdiklerini, öncelik sırasına göre Aydın’daki baraj ve diğer yatırımların kısa sürede tamamlanacağını ifade eden Erdem, şu anda Çine Barajı inşaatında gövdenin 50 metreyi aştığını söyledi.

Erdem, “Tamamlandığında 22 bin 358 hektarlık alanı hayat verecek, 9 bin 100 hektarlık arazinin de taşkından korunması sağlayacak olan Çine Barajı yılda 118 milyon kilovat saat enerji üretimi gerçekleştirilecektir. Bu sebeple ilimizin birinci meselesi haline gelen ve her kesim tarafından bir an önce tamamlanması istenen Çine Barajı inşaatı için gereken her şeyi yapıyoruz.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a taziye ziyareti ve parti içi bazı toplantılara katılmak üzere gittiği Ankara’dan dün dönen AK Parti İl Başkanı Mehmet Erdem, yaptığı açıklamada önce Başbakan’ın Aydınlılara selamını iletti. Ardından Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim bakanlığı’ndan aldığı sevindirici haberleri Aydınlılarla paylaştı.

Erdem “Sayın Başbakan Erdoğan Aydın-Muğla bölünmüş karayolu açılışı için ilimize geldiğinde Çine Barajı’nda da incelemelerde bulunmuş ve barajın 2008 yılında tamamlanması konusunda söz vermişti. Sayın Başbakanımıza Çine Barajı’nın durumu hakkında bilgiler sunduk, ve barajın bir an önce tamamlanması ve 2008 yılında su tutar hale gelmesi için 25 milyon YTL daha ek ödenek çıkarttı.” şeklinde konuştu.

Bunun yanında Koçarlı ve Kuyucak ilçelerinde ihtiyaç olan Anadolu Liseleri’nin ‘olur yazısı’ da Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik tarafından imzalandığını kaydeden Erdem, Ankara’dan Aydın’a Çine Barajının 25 Milyon YTL ek ödeneği ve 2 Anadolu Lisesi’nin tapusuyla döndüm. Yıl sonuna kadar Çine Barajı için ek ödenekler devam edecek.” şeklinde konuştu.