Çin’e çamaşır makinesi satmaya başladık

Koç Holding'in amiral gemisi Arçelik, yurtiçi ve yurtdışındaki yatırımlarla büyümesini sürdürüyor.

Bu çerçevede şirket öncelikle Amerika ve Çin pazarlarına ağırlık vermeyi planlıyor. 2005 performansını ve 2006 hedeflerini anlatan Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, 2005’te yakaladıkları başarıyı bu yıl da sürdüreceklerini belirtti. Çin beyaz eşya pazarına bulaşık ve çamaşır makinesiyle gireceklerini açıklayan Özdemir, “Çin’de bir araştırma yaptırdık. Bir pazarın olduğunu gördük. İstedikleri şartlara uygun çamaşır ve bulaşık makinesi satmaya başladık. Buna uygun teknik altyapımız var.” dedi. İstedikleri satış grafiğini yakaladıklarında Çin’e yatırım yapacaklarını vurgulayan Özdemir, cirosunun yaklaşık yüzde 40’ını yurtdışı satışlarından elde eden şirketin bu ülkede oldukça iddialı olduğunu kaydetti.

Geçen yıl 135 milyon Euro yatırımla yurtiçinde ilk yerli çamaşır kurutma makinesini üreten Arçelik, Rusya’da çamaşır ve bozdolabı fabrikasının temelini attı. Romanya’daki Arctic fabrikasında derin dondurucu üretimine başladı. Amerika ve ardından Çin’de satışa başlayan ürünleriyle dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarına Beko markasıyla giren şirket, Çin’de ilk altı ay içinde 50 bin ürün satmayı planlıyor. Bulaşık ve çamaşır makineleri Türkiye’den ithal ediliyor. Çin’i cazip bir pazar olarak nitelendiren Özdemir, “Çin’de beyaz eşya sektörünün önü açık. Bizim sektörün bu ülkede yapacağı çok şey var. Çin ile yapacağımız rekabeti ihraç ettiğimiz ürünlerde gördük. Yurtdışında Çin’le rekabet ettik. Bu durum bizi cesaretlendirdi ve ülkeye girmeye karar verdik.” dedi. Tekstil sektörünün yaşadığı olumsuzlukların gündemde olduğunu, ancak bu durumun beyaz eşyayı etkilemediğini kaydeden Özdemir, orada başarılı olabilmenin temelinde iş kalitesinin ve zekanın yattığını söyledi. Türk müteşebbisleri şanslı gören Özdemir’e göre, tekstilciler feryat etmek yerine Asya pazarına girmenin yolunu araştırmalı. Çin’deki satış, toptancılar, süpermarketler ve bayiler aracılığı ile gerçekleşiyor. Avrupa’da başta Almanya, Fransa ve İngiltere’de pazar payını yüzde 1,4’ten yüzde 2’ler seviyesine çıkarmak istediklerini dile getiren Özdemir, uluslararası platformda rakiplerine fark atarak büyümeye devam ettiklerini ifade etti. Arçelik, 2005’te buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinesi olmak üzere dört ana ürün grubunda 8 milyon 279 bin adet satış gerçekleştirdi. Bir önceki yıla oranla yüzde 10 büyüme sağlayan şirketin dünya genelinde toplam 11 bin çalışanı, 8 üretim tesisi, kendine ait 9 markası ve yurtdışında faaliyet gösteren 12 şirketi ile 2010 hedefine ilerliyor. 2005’te 135 milyon Euro yatırım gerçekleştiren şirketin 2006 hedefi 125 milyon Euro. Özdemir, 2006 toplam satışlarında 3,5 milyar Euro’yu hedeflediklerini vurguladı. Türkiye’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde enerji darboğazına gireceğinden endişe edilirken Arçelik, tüm beyaz eşyalarını enerji tasarrufu sağlayan sistemle geliştiriyor. Beyaz eşyaların tamamının A sınıfı olduğunu varsayarak konuya bir örnekle açıklık getiren Gündüz Özdemir, yıllık 5 milyar kilovat elektrik tasarrufu sağlandığını söyledi. Özdemir ayrıca yurtdışında üst sınıf bir marka satın almayı planladıklarını söyledi.

Kura müdahale etmek doğru olmaz

Arçelik Genel Müdürü Gündüz Özdemir, döviz kuruna müdahalenin doğru olmayacağını da söyledi. Hükümetin başarılı bir ekonomi politikası izlediğine dikkat çeken Özdemir, “Biz ısrarla fiyatın serbest piyasada oluşmasından yanayız. Ayakta kalabilenler güçlenecektir. Suni tedbirlerle ömrü uzayacak bazı işyerleri tekrar aynı desteğe muhtaç hale gelebilir. Türkiye’nin cari açığı büyüyor. Türkiye bu durumu yönetmeye devam ediyor. Burada hükümetin yapması gereken şeyler belli. Kura müdahale etmenin doğru olmadığı kanaatindeyiz.” dedi.