Çin’in 2006 savunma bütçesi 35 milyar dolar

Çin’in 2006 savunma bütçesi 35 milyar dolar

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM)’nin olağan yıllık toplantısı Sözcüsü Jiang Enzhu, bugün Pekin’de Çin Devlet Konseyi tarafından yarın başlayacak ÇUHM olağan yıllık toplantısında incelenip onaylanmak üzere sunulan 2006 yılı savunma bütçesinin 35 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Jiang, düzenlediği basın toplantısında söz konusu bütçenin ulusal mali bütçenin yüzde 7.4’ünü oluşturduğunu belirterek, bu rakamın 2005 yılına ait rakamla hemen hemen aynı olduğunu ifade etti.
Jiang , son yıllarda ekonominin gelişmesiyle birlikte Çin’in savunma harcamalarının biraz arttığını, ancak savunma bütçesinin ülkenin mali giderlerindeki oranında gözle görülür bir değişiklik yaşanmadığını dile getirdi. Sözcü Jiang , Çin’in savunma harcamasının miktarı, gayri safi yurtiçi milli hasıla ve mali giderlerindeki oranı bakımından dünyada nispeten düşük bir düzeyde olduğunu yineledi.

Jiang, ABD’nin askeri harcamalarının ülkenin mali giderlerindeki oranının yüzde 17.8’e ulaştığını ve Çin’in bu oranının yalnızca yüzde 7.43’te kaldığını sözlerine ekledi. Başta ABD olmak üzere çeşitli ülkeler Çin’in askeri bütçesinin sürekli olarak artmasından endişe duyuyorlar ve bunun bölgenin barışı ve istikrarı adına bir tehdit oluşturacağını belirtiyor.