Çin’in ekonomisi Rusya’dan daha sağlam

Yeditepe Üniversitesi (YÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, Çin'in ekonomisinin Rusya'nın ekonomisinden daha sağlam olduğunu söyledi.

Yerli ve yabancı yaklaşık 40 akademisyen ve stratejistlerin katıldığı sempozyum 6 oturum halinde düzenlendi. Oturum sonunda öğrencilerin ve katılımcıların sorularına cevap arandı.

Organizasyonun son oturumunda konuşan Prof. Dr. Köni, büyük güçlerin Orta Asya politikalarını değerlendirdi. Köni, ”Orta Asya’da iki aks vardır. Bunlar Rusya, Çin ve Hindistan’a karşı ABD, İngiltere ve Türkiye’dir. Söz konusu ülkelerden Rusya, Orta Asya’ya mecburdur. Çünkü ekonomisi enerjiye dayalıdır. Ancak Çin öyle değildir. Çin’in ekonomisi daha çok üretime dayalıdır. Bu yüzden Çin’in ekonomisi Rusya’nınkenden daha sağlamdır. ABD de bölgede bazı ülkelerle stratejik anlaşmalar yapmaktadır. Mesela Özbekistan gibi. Bu noktada Çin’in ABD analizi önemli. Çin, ABD ile ilişkilerini soğuk savaş olarak görüyor” dedi.

“ABD, ÇIKARLARINA AYKIRI ÜLKELERİ TERÖR OLARAK GÖRÜYOR”

Emekli Tuğgeneral Fehim Güler de, ABD’nin kendi çıkarlarına aykırı olan ve nükleer enerji üretimi yapan İran ve Kuzey Kore’yi terör ülkesi olarak gördüğünü söyledi. ABD’nin küreselleşmenin öncülüğünü yaptığını belirten Güler, ABD’nin Rusya’yı kendisine bağımlı kılmak için önümüzdeki 10 yılda IMF’yi kullanacağını idda etti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esfender Korkmaz ise konuşmasında ipekyolu projesinin önemine değindi. ”Kars-Tiflis demiryolu projesi ipekyolunu tamamlayan bir projedir” diyen Korkmaz, projenin küreselleşme sürecinde büyük önem arzettiğini belirtti. Projenin Avrupa’dan, Çin’e kadar uzanan önemli bir yol olduğunu dele getiren Prof. Dr. Korkmaz, “Proje, AB’den gelerek Türkiye üzerinden Hazar Denizi’ne, oradan da Orta Asya’ya kadar uzanıyor. Proje önemli ölçüde taşıma maliyetlerini azaltırken, Kafkasya ve Orta Asya ile bağların da kuvvetlenmesinde etkili olacaktır” şeklinde konuştu.