Çinli şirket çileden çıktı!

Güvenlik gerekçesiyle aldığı 16 bin Çin bilgisayarını 'gizli network'lerde kullanmamama kararı alan ABD'ye Çinli bilgisayar şirketi tepki gösterdi.

Yang, olayın negatif etkisinin sınırlı olduğunu çünkü ABD’nin siparişinin Lenovo için toplam gelirlerin yüzde 1’ini oluşturduğunu belirtti.

Çin devleti Lenovo’nun yüzde 27 hissesine sahip bulunuyor. ABD Temsilciler Meclisi üyesi Frank R. Wolf , karara gerekçe olarak Çin hükümetinin söz konusu bilgisayarlara ajan donanım ya da yazılım koymuş olabileceğini gösterdi.

”Bu Lenovo’ya haksızlıktır.” diyen Yang ise, ABD hükümeti bu sefer avukat ve senatörler yerine tutum sergilemiştir.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yurtdışındaki büyükelçilik ve konsolosluklarına bağlanan networklerde Çinli Lenovo şirketi yapımı bilgisayarları kullanmama kararı almıştı.

Mart ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Lenovo’nun ABD’deki tedarikçisi CDW Government Inc’den Lenovo markalı 16 bin bilgisayar ve ilgili teçhizat almaya karar vermişti.

Bilgisayarların kullanılabileceği ancak gizli networklerde kullanılamayacağı kaydedilmişti.

Bu arada Yang, Lenovo’nun politik engellerden kaçınmak için Hindistan ve Brezilya gibi marketlerde araştırma yaptığını ifade etti.

Geçen yıl ABD Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS) , ABD’nin dev bilgisayar markası IBM’in Lenovo tarafından satın alınmasını gözden geçirmişti. ABD yönetimi, her ne kadar bazı parlamenterlerin ulusal güvenliği tehdit edeceği gerekçesiyle karşı oldukları satışa en sonunda onay vermişti.

“Bizim ürünlerimiz CFIUS’a uygundur.” diyen Yang, işlerinin politik sebeplerden etkilenmemesini arzuladığını dile getirdi. Yang, detaylı şartlar konusunda görüş bildirmekten kaçındı.

Yang, ABD’nin aldığı söz konusu kararın Lenovo’nun bu ülke ile olan işlerini negatif etkileyeceğini kabul etti.