Çinliler Fener Bayramı’nı kutluyor

Çinlilerin geleneksel bayramlarından ve aynı zamanda Çin'de yeni yıl kutlamalarının da sonunu simgeleyen Fener Bayramı bu gece kutlanıyor.

Bayramın Fener Bayramı olarak adlandırılmasının nedeni ise Çinlilerin geleneksel olarak bu akşam kapılarına ve caddelere dragon, köpek, at, koyun ve maymun gibi 12 ayı simgeleyen hayvan resimlerinin olduğu fenerleri asmaları.

Fener Bayramı dolayısıyla başkent Pekin’in en büyük parkı Chaoyang (Çavyan) Park’ta fener festivali düzenlendi. Binlerce kişi gündüz bu parkta eğlenirken gece de fenerlerle aydınlatılmış manzaraları görme imkanına sahip oldu.

Halk gün içerisinde yapay buz parkları ve kayak merkezlerinde kayarak vakit geçirirken bazıları da çocuklarıyla beraber lunaparklarda eğlendi.

Parkta yapılan yapay kayak merkezine oğlu ile gelen bir Çinli festivali kayak yaparak geçirdiklerini ve bundan büyük memnunuk duyduğunu söyledi. Oğlu ise babasına teşekkür ederek kayak yapmaktan oldukça hoşlandığını belirtti.

Çin takvimine göre, ilk ayın 15. günü kutlanan Fener Bayramı dolayısıyla evler, caddeler ve meydanlar kırmızı kağıtla kaplanmış fenerlerle süslendi. Bu gece aynı zamanda ayın gökte en parlak olduğu gece.

Parkta akşam saatlerine doğru halk çeşitli geleneksel Çin danslarını seyretti. En çok ilgiyi ise tahta çubuklar üzerinde yürüyen cambazların gösteresi aldı.

Havanın kararmasının ardından fenerler yakıldı ve çeşitli sembollerin yer aldığı park adeta ışık cennetine dönüştü. Parka Çin’in geleneksel kültürünü yansıtan ejdarha, hayvan ve Buda heykelleri ile Çin’e has mimari eserler yeraldı.

Parka kız arkaşı ile gelen Wang isimli genç, parkta düzenlenen ışık festivalini büyük keyifle seyrettiğini söyledi.

Kutlamaların bin 900 yılı aşkın geçmişi olduğu söyleniyor. M.S 58-75 yılları arasında tahtta bulunan Han Hanedanı İmparatoru Mingdi, Buda’ya şükran ve saygı sunmak için Tarım (Ay) takviminin her yılının ilk ayının 15. günü, saray ve manastırların fenerlerle süslenmesini emretmiş. Buna zamanla fenerle yapılan gösteriler, panayırlar ve gece eğlenceleri de eklenmiş. Şimdilerde Çinliler bu geleneği harfiyyen yerine getiriyor.

TÜRK DÖNERİ YİNE REVAÇTA

Panayır çerçevesinde karnı acıkan hemen herkes meşhur Türk önerinin satıldığı standa akın etti. Lezzeti ve görünğüşüyle diğer fastfoodlardan ayrılan Türk döneri Çinliler tarafından giderek daha çok kabul görüyor.

Çin takvimine göre her yıl 29 Ocak’ta Bahar Bayramı kutlanıyor. Çin ay yılı takvimine göre 2006 yılı sadakat, vefa ve bağlılığı temsil eden ‘köpek yılı’ olarak da adlandırılıyor. Çin’de yeni yılın gelmesi ilkbaharın başladığı anlamına geldiğinden yeni yıl aynı zamanda Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da biliniyor