Çin’de cinsiyet dengelenecek!

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan ve nüfusunu azaltmak için tek çocuk politikasının uygulandığı Çin'de, yeni doğan bebeklerin cinsiyet oranı denetlenecek.

Çin Devlet Nüfus ve Aile Planlanma Komitesi Başkan Yardımcısı Cav Baygı (Zhao Baige) bugün Pekin’de yaptığı konuşmada, Çin’in bu yılın sonunda çeşitli bölgelerde uygulanan “Kız çocuklara ilgi gösterme” kampanyasını ve yeni doğan bebeklerde erkek-kız oranı dengesizliğini önleme çalışmalarını denetleyeceğini söyledi.

2003 yılından itibaren Çin Devlet Nüfus ve Aile Planlanma Komitesi, toplumda ve özellikle kırsal bölgelerde erkek çocuklara rağbet etme düşüncesini azaltmak ve tıbbi yollarla bebeklerin cinsiyetini belirleme ve hamileliğe son verme gibi girişimlerle mücadele etmek için “Kız çocuklara ilgi gösterme” konulu kampanyanın pilot uygulamasını başlatmıştı.

Aşırı nüfus, doğal kaynakların paylaşımı ve istihdam konuları Çin’in başını ağrıtıyor. Yılda ortalama 10 milyon artan Çin nüfusunun 2030’ların ortalarında 1 milyar 460 milyona ulaşması bekleniyor. Çinli yetkililere göre, ülke genelinde sıkı biçimde uygulanan tek çocuk politikasıyla nüfusun şuana kadar 300 milyon daha artması engellendi. Ülkedeki doğum oranı ise

100 kıza karşı, 119 erkek bebek olarak biliniyor. Çin hükümeti bu oranın dengelenmesi için çalışmalar yürütüyor.