Çin’den Müslümanlara jest

Çin’de bir ilk daha. Yaklaşan ’’Domuz Yılı’’ öncesinde 18 milyonluk Müslüman temasını düşünen Çin hükümeti, devlet televizyonundan domuz görüntüsü verilmesini yasakladı.

Ülkenin devlet televizyonu olan Çin Merkez Televizyonu (CCTV) yöneticileri, 18 Şubat’ta başlayacak geleneksel Domuz Yılı dolayısıyla Çin’de olduğu gibi Asya’nın büyük bölümünde domuz görüntülerinin her yeri işgal edeceğini ifade ediyor. Yöneticiler, “Her yerde domuz görüntüsü olacak. Ama bizimki ulusal yayıncılık. Müslüman cemaat rencide olabilir düşüncesiyle ekrana domuz görüntüsü getirmeyeceğiz.’’ dedi.

İsviçre’nin Nestle grubu da, CCTV’nin bu kararından sonra domuz resminin kullanıldığı reklam filmini yayınlamaktan vazgeçtiğini duyurdu. Çin’in 12 hayvanlı ay yılı takvimine göre bu yıl Domuz yılı olarak kutlanacak. Bu bayram Çin’in en büyük geleneksel bayramı olarak biliniyor ve Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.

Resmi rakamlara göre, 1.3 milyarlık Çin’de azınlık olarak 18 milyon Müslüman yaşıyor. Bağımsız kaynaklar ise bu rakamın 40 milyonu geçtiğini ileri sürüyor.