Cinsel tacizle suçlanan çocuk serbest kaldı

Malatya'da parkta oyun oynayan 6 ile 7 yaşındaki iki çocuğa cinsel taciz suçlamasıyla polis tarafından alınan 11 yaşındaki çocuk, cezai sorumluluğu olmadığı için serbest kaldı.

Malatya’da parkta oyun oynayan 6 ile 7 yaşındaki iki çocuğa cinsel taciz suçlamasıyla polis tarafından alınan 11 yaşındaki çocuk, cezai sorumluluğu olmadığı için serbest kaldı.

Malatya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklaya göre, 4 Kasım’da Tecde Mahallesi’nde Şentepe İlkokulu’nda öğrenim gören ikinci sınıf öğrencisi B.Ö. (7) ile kuzeni kız öğrenci S.C. (6), okuldaki oyun parkında oynarken yanlarına 11 yaşındaki A.Y. geldi. Oyun oynama bahanesiyle çocuklara yaklaşan A.Y. kaydırakların tünel şeklindeki oyuncağı içerisinde çocuklara cinsel istismarda bulundu. Yapılan çalışmada A.Y. isimli erkek çocuk temin edildi. Ancak yaşı 12 den küçük olduğu ve cezai ehliyeti olmadığı için cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılarak ailesine teslim edildi. Alınan deliller herhangi bir incelemeye gerek kalmadan adli emanete ulaştırıldı.

Dün mağdurların aileleri cumhuriyet savcısı ile görüşerek ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 183 hattını arayıp suça sürüklenen çocuğun niçin tutuklanmadığını sorgulamaya başladığı bilgisi elde edildi. Mağdur çocuklar, suça sürüklenen çocuk ve aileler rehberlik hizmeti verilebilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine yönlendirildi.

Ayrıca, dün akşam saatlerinde kalabalık bir grup tarafından suça sürüklenen çocuk A.Y.’nin evine kalabalık bir grup tarafından taşlı saldırı yapıldı. Evin camları kırılırken kalabalığın dağılması için A.Y.’nin ailesi tarafından havaya tüfekle ateş edildi. Sonrasında olay yerine gelen polis ekiplerince olay büyümeden kontrol altına alındı. Konuyla ilgili ‘genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması ve mala zarar verme’ kapsamında adli tahkikat başlatıldı.