Çipli kredi kartları nisanda kullanılacak

Banka ve kredi kartları üzerinden yapılan sahtekarlıkların önüne geçmek için nisandan itibaren çipli (EMV) sisteme geçiliyor.

Taklit edilmesi mümkün olmayan çipli kartın ancak şifresi ile kullanılabileceğini vurgulayan Visa Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nur Öztin Kurak, “Şifrenizi iyi muhafaza edin.” tavsiyesinde bulundu. Kurak, bankaların yeni sisteme geçmesini teşvik için 2001 yılında 168 milyon Euro’luk fon ayırdığını belirtti. Şimdiye kadar yarısı çiplileriyle değiştirilen kredi kartlarında oranın 2006 sonuna kadar yüzde 70’i geçmesi bekleniyor. 1 milyon 145 bin POS cihazından 963 bini de çipli kartları okuyabilir hale getirildi.

Çipli kartın güvenliğini içerisindeki yazılım ve şifreleme teknolojisi sağlıyor. Manyetik şeritlilerde yer alan kısıtlı hafızanın aksine yeni kartlarda program konulabilecek kadar esnek bir hafıza bulunuyor. Çipli sisteme geçmeyen bankalar, müşterinin harcama tutarına itirazı durumunda, sorumluluğu üzerine almış olacak. Yeni kartlar internet üzerinden de kullanılacak. Konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Avrupa’daki Visa kartların yüzde 45’inin çipli hale geldiğini belirten Kurak, 3 milyona yakın POS terminali ile para çekme makinelerinin yüzde 38’inin de uyumunun sağlandığını sözlerine ekledi.