Çizgi filmler çocuklara siddeti sevimli gösteriyor

AFYONKARAHISAR - Çocuklarin ilgi odagi haline gelen çizgi filmlerin siddeti eglence gibi sundugu, bu filmleri izleyen çocuklarin arkadaslariyla ve çevresiyle uyumlu geçinmesinin zor oldugu belirtildi.

Çizgi filmlerin yaninda bilgisayar oyunlarinin da göz ardi edilmemesine dikkat çeken Kirbiyik, en fazla silahli ve içinde kavga olan oyunlarin ragbet gördügünü aktardi.

Çizgi filmlerden örnek veren Kirbiyik, “Kedi fareden kurtulmak istediginde hemen farenin üzerine bir dinamit atiyor ve savastan galip çikiyor.” dedi.

Bu tür çizgi filmleri izleyen çocuklarin, “Bir durum seni sikarsa, hosuna gitmezse, salla bir yumruk, et bir küfür, isin hallolsun.” seklinde düsündügünü ifade eden Kirbiyik, “Bu noktadan sonra, çocugun karsi tarafin duygu ve düsüncelerine önem vermesi, onlari önemsemesi, arkadasiyla konusarak uzlasmaya çalismasi giderek olanaksiz hale gelir.” diye konustu.

Son zamanlarda çocuklar arasinda, “Üç canim kaldi, öldüm, on düsman öldürdüm” seklindeki konusmalarin arttigini dile getiren Kirbiyik, toplumda siddet içeren konusmalarin yadirganmadigina degindi. Çocugun, kendi duygu ve düsünceleri ile davranislari arasinda baglanti kurmasi gerektigini belirten Kirbiyik, “Arkadasim, bana isim takti. Hiç de hosuma gitmedi. Ben de ona vurdum.” diyerek olayi tanimlayabilen bir çocukla davranis alternatifleri üzerine konusmanin kolay oldugunu ifade etti.

“ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINA KARSI IYI MODEL OLMALI”

Bazi çocuklarla davranislari hakkinda konusuldugunda bunu ciddiye aldiklarini bazi çocuklarin ise söylenenlere tamamen zit hareket ettiklerini dile getiren Kirbiyik, bu karakterdeki çocuklar üzerinde mutlaka durulmasi gerektigine dikkat çekti. Ilk gruptaki çocuklar ile barisçil çözümlere ulasilabilecegini anlatan Kirbiyik, “Ikinci gruptakilerle barisa ulasmak çok kolay degildir. O nedenle de umursamayan çocuklarin bir uzmana yönlendirilmelerinde yarar var. Ailelerin bilinçlendirilmesinin yaninda, bu çocuklarla sorun çözme becerileri üzerinde çalisilmalidir.” seklinde konustu.

Anne babalarin öncelikle çocuklarina karsi iyi bir model olmasi gerektigini anlatan Kirbiyik, “Çocuguna vuran, her durumda ona bagiran anne-babanin yapici çözümleri uygulamayip sadece önermesi pek inandirici olmaz. Çocugunun baska bir çocugu yumruklariyla alt etmesi evde takdir topluyorsa durum yine zordur.” dedi.

Sadece siddetin degil umursamazligin da yanlis bir davranis oldugunu aktaran Kirbiyik, “Anne-baba, çocuk oyalansin, biz de islerimizi yapalim diye televizyon seyretmeye ve bilgisayar oyununa bir sinir getirmiyorsa, çocugun gelisimi pek de kontrol altinda degildir.” degerlendirmesini yapti.

Psikolojik danisman Kirbiyik, “Çocuklarla kaliteli zamanlar geçirmek, onlara hayatta gerçekten islerine yaracak beceriler kazandirmak, onlarla sohbet etmek, iyi ve kötü örnekleri onlara anlatmak çocuga verilebilecek en anlamli hediyelerdir.” diyerek anne-babalari uyardi.