Cizre’de ‘Okumak Hayattır’ kampanyası başlatıldı

Şırnak'ın Cizre İlçesi Gençlik Merkezi tarafından sanat sokağında 'Okumak hayattır' kampanyası başlatıldı.

Şırnak’ın Cizre İlçesi Gençlik Merkezi tarafından sanat sokağında ‘Okumak hayattır’ kampanyası başlatıldı. Sanat sokağında başlatılan kitap okuma kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Cizre Gençlik Merkezi vatandaşları ve gençleri bilinçlendirmek amacıyla kitap okuma kampanyası başlattı. Vatandaşın dikkatini daha çok çekmek için kampanya sanat sokağında açık hava da yapıldı. Cizre Gençlik Merkezi tarafından ‘Okumak Hayattır’ sloganıyla başlatılan kitap okuma etkinliğin ilki gerçekleştirildi. Yoldan geçen herkesi davet eden Gençlik Merkezi görevlileri, çocuk, genç, yaşlı, erkek, kadın ve öğrenci demeden herkesi kitap okumaya davet etti. Kimisi davete icap ederken, kimisi de ne olduğunu sorduktan sonra iş yoğunluktan dolayı katılamadıklarını ifade etti. Kitap okuma kültürünü geliştirmek amacıyla başlatılan kitap okuma kampanyası yoğun ilgi gördü.

Başlattıkları kampanya ile kitap okuma kültürünü oluşturmak olduğunu söyleyen Cizre Gençlik Merkezi Müdürü Abdulhakim Selimoğlu, “Cizre Gençlik Merkezimizce düzenlenen ‘Okumak Hayattır’ sloganıyla başlatılan kitap okuma etkinliği gerçekleştirdik. Kitap okuma etkinliğimizi Cizre Sanat Sokağı’nda icra etmeye çalıştık. Bunun çok önemli bir sebebi vardı. Burada kahve kültürü oluşturulmaya çalışılıyor. Biz buna kitap okuma kültürünü oluşturmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza, gençlerimize kitap okumanın önemini bu sanat sokağı vasıtasıyla anlatmaya çalışıyoruz. Katılım gerçekten beklentimizin üstünde oldu. Yağmur yağmasına rağmen gerçekten güzel bir katılım oldu. İnşallah bu tür kültürel etkinliklerimizi artarak devam edecektir.” dedi.

“MÜREKKEBİN AKMADIĞI YERDE KAN AKAR”

Kitap okumaya katılan Mücahit Çiftçi, “Gençlik müdürlüğünün böyle bir etkinlik yaptığından dolayı teşekkür ediyoruz. Belki Cizre’nin çehresini değiştirmek adına güzel bir şey olabilir. Bu ilk olduğu için belki de sınırlı sayıldı. Ancak ileri ki günlerde katılım fazla oldukça daha güzel sonuçlar doğrulabilir. Çünkü ünlü bir düşünür şöyle diyor; Okuyun çok okuyun. Eğer okumazsanız mürekkebin akmadığı yerde kan akar. Yani eğer biz bu toplumda mürekkep akıtabilirsek insanların daha güzel şeylere, daha iyi şeylere yönlendirebiliriz. Bu toplumun gerçekten okumaya, yorumlamaya, düşünmeye ihtiyacı var. Öncelikle ben kendi şahsım adına böyle bir ihtiyaç duyuyorum. Bu topluma, bu insanlara faydalı olabilmek için daha çok okumalıyız, daha çok yorumlamalıyız. Çünkü insanın düşüncesi ve okuması doğru orantılıdır. Ne kadar okusa o kadar olayları farklı yorumlar.” diye konuştu.

“İSLAM DİNİNİN İLK EMRİNİ SOKAKTA YERİNE GETİRİYORUZ”

Genç Memur-Sen Temsilcisi Osman Gökhan Çam da “İlk emrin ‘İkra’ olduğu bir dinin emrini sokakta herkesin gözü önünde yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Böyle bir emri yerine getirmekten çok mutluyuz. Bu etkinliğimizi düzenlerken, şuan çevremizde insanları görüyoruz. Vatandaşlar burada ne olduğunu anlayamadılar sonra gelip yaklaştıkların da sordular ne yapıyorsunuz diye. Bizde İlçe Gençlik Merkezi’nin düzenlemiş olduğu kitap okuma etkinliği olduğunu söyledik. Onlarda yanımızda getirdiğimiz bir kitabı alıp oturup bir köşede okumaya başladılar. Etkinliğimiz güzel geçti. Bundan sonra da çok güzel geçecek. Cizre Eğitim Bir-Sen Temsilciliği ve Genç Memur-Sen Temsilciliği olarak buradayız. Bu tip etkinlikleri destekliyoruz. Bundan sonra da gerçekleşecek tüm etkinliklerde de Genç Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen olarak katılıp bu tür faaliyetleri gençlere yönelik, kültüre yönelik faaliyetlerin yanında yer alacağız.” şeklinde konuştu.

Öğrenci Halide Balcal da şunları söyledi: “Kitap okuma kampanyası bizim için iyi oldu. Kitap okumamı geliştiriyorum. İyi bir bilgiye sahip oluyorum. Kitap okumak çok güzel bir duygudur. İnsan çok okuduğunda okumayı alışkanlık haline getiriyor. Bu örnek olmamız açısından çok güzel bir şey, çok güzel bir etkinlik. Tavsiye ediyorum, beğendim. Çoğu arkadaşıma ve çevreme tavsiye ediyorum. Güzel bir şey bence.”