Cizre’den kardeşlik köprüsü kuran Akşehirlilere iade-i ziyaret

Akşehirli bir grup işadamı ile Kimse Yok Mu Derneği gönüllülerinin Kurban Bayramı'nı Cizre'de geçirmesinin ardından kurbanla kurulan gönül köprüsü Cizrelilerin, Akşehir'e iade-i ziyaret yapmasıyla yeniden açıldı.

Akşehirli bir grup işadamı ile Kimse Yok Mu Derneği gönüllülerinin Kurban Bayramı’nı Cizre’de geçirmesinin ardından kurbanla kurulan gönül köprüsü Cizrelilerin, Akşehir’e iade-i ziyaret yapmasıyla yeniden açıldı. Cizre’den Akşehir’e gelen 35 kişilik bir grup, kardeşliği bir adım ileriye taşıdı.

Akşehir halkı ile Cizreliler Akşehir Kültür Merkezi’nde (AKM) Akşehir Sanayici ve İşadamları (AKSİAD) ve Kimse Yok mu Akşehir İyilik Noktası’nın birlikte organize ettiği Kurban Teşekkür Programında buluştu. Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Adsız Belediye Başkanı Türkan Pınar Çiğdem, AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Bahadır Örs, Ticaret Odası Başkanı Erdal Çiftçi ve çok sayıda davetli katıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kur’an tilavetinden sonra Kimse Yok Mu Derneği Konya Şube Başkanı Hasan Aşçı’nın açılış konuşması ile başladı. Akşehirli gönüllülerin Kimse Yok mu Derneği vasıtası ile açılan su kuyularına destek olanlara plaketleri Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul ve Kimse Yok Mu Derneği Konya Şube Başkanı Hasan Aşçı tarafından verildi.

Ödül töreninden sonra Cizre’den gelen grup adına konuşan Cizre Muhtarlar Derneği Başkanı Zeki Macartay, “Bizler annemizin karnındayken hiç birimiz Allahu Teala’ya dilekçe yazmadık. Yarabbim bizi şu beldede, şu ırktan, şu dinden ya da dilden yarat diye öyle bir temennimiz olmadı. Allahu Teala kimi, nerede, nasıl, ne şekilde, hangi din, dil, ırk, mezhepten yaratmışsa bütün bu renkleri, farklılıkları bir zenginlik olarak gören şu hizmetleri herkesin görmesi temennisi ile saygılar, sevgiler şükranlar sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarda hasret, duygu, minnet ve kardeşliğin olduğu programda, Akşehirliler ve Cizreliler sahnede kucaklaşarak hediyeleşti. Su kuyuları, Cizre ve yurtdışında kesilen kurban görüntülerinden sonra toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi. Programın sonunda Akşehirliler, Cizre’den gelen misafirleri kendi evlerinde ağırladı.

Ertesi sabah Akşehir’in Tarihi imaret camisinde sabah namazını birlikte eda eden misafirler, cami çıkışı geneleksel hale gelen namaz sonrası çorbayı da birlikte içti. Çorbadan sonra Sabah eĞitim Hizmetleri Atıf Ural Erkek Öğrenci Yurdu’nda bir süre sohbet eden misafirler, Cizre’ye dönüşte bir biriyle kucaklaşıp ağladıkları görüldü.