Cizre’de herkes okumak istiyor!

Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okuma yazma kursları vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kurtuluş köyünde bir çok yetişkin erkek ve kadının kucaklarında bebekleri ve çocukları ile Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Kurtuluş Köyü İlköğretim Okulu’nda başlatılan okuma-yazma kursuna devam etmesi bölgede okuma ve yazmaya verilen önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Maddi imkanı olmadığı için ve özellikle kız çocuğu olduğu için küçük yaşlarda okuma-yazma öğrenemediğini söyleyen Cizreli vatandaşlardan 4 çocuk annesi Perihan Güzel, “Bizim zamanımızda okumak ve yazmak için imkan yoktu. Yaşım 30 olmasına rağmen okuma-yazmayı öğrenmeyi çok istiyordum ve bunu da bu okulumuzda açılan kursta öğrendim. Okuma ve yazmayı öğrendiğim için çok mutluyum. Hiç bir fedakarlıktan kaçınmayarak bize okuma-yazma öğreten öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Okuma yazma kursuna gelen Muhsin Günzü de, okuma yazma öğrendiği için mutlu olduğunu dile getirdi.

Çocuklarının okuma yazma öğrenmesini kıskanıp, yaşı ilerlemesine rağmen okumanın önemini kavrayan kursiyerlerden Meryem Solmaz da Kurtuluş Köyü İlköğretim Okulu’nda başlatılan okuma-yazma kursuna gitmeye karar verdiğini ve okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.

Kurtuluş Köyü İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Mustafa Zeki Sezer, “Özellikle yetişkin erkek ve bayanlarımızın bütün zorluklara rağmen kucaklarında çocukları ile gelip okuma yazma öğrenme azimleri beni çok duygulandırıyor ve sevindiriyor.” şeklinde konuştu.

Bölgede okuma-yazmaya ilginin gün geçtikçe arttığını belirten Cizre Milli Eğitim Müdürü İhsan Gören ise geçen yıl 935 yetişkin vatandaşa okuma yazma kursu verildiğini söyledi.

Gören, bölgede eğitimin en üst seviyeye çıkarılması konusunda ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini sözlerine ekledi.