Cizre’deki uyuz salgını çevre köylerede sıçradı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde meydana gelen uyuz salgını ilk öğretim okullarının yanında liselerin de tatil edilmesine neden olurken, vatandaşlar hastane ve eczanelerde kalabalıklar oluşturdu.

Okullar pazartesi gününe kadar eğitim ve öğretime hazır olacak” şeklinde konuştu.

Hafta başından beri eczanelerde büyük bir yoğunluk olduğunu belirten eczane işletmecisi Hidayet Monis, “Uyuzun baş gösterdiği günlerde ilaç sıkıntısı oldu fakat bir haftadan beri bu sıkıntı giderildi. Haftanın ilk 2 günü çok yoğundu ama yine gelenler çok oluyor. Bu güne kadar sadece ben bin 500’e yakın ilaç sattım” dedi.

Lise öğrencilerinden Mustafa Yurt, “Okulumuzda uyuz salgını artınca tedbir amaçlı tatil edildi. Ben de hastaneye gittim ve bana uyuz hastalığına yakalandığımı söylediler. İlacımı almak için eczaneye geldim” dedi.

Önceki Cizre Kaymakamı Gökhan Azcan Başkanlığı’nda toplanan Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nda alınan kararlar alınmıştı. Kararlara göre; ilçede şehir şebeke sularından alınan numunelerin tahlili sonucu Koliform bakterisi bulunması nedeniyle suların kaynatılarak içilmesi hususunda belediye, müftülük ve basın yayın organları ile duyuru ve bilgilendirmenin yapılması istenmişti.