CNN özür diledi

Ahmedinecad'ın basın toplantısındaki sözlerini yanlış aktardığı için İran'da faaliyetleri yasaklanan CNN televizyonunun özür dilemesinin ardından, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kanalın yayınlarına yeniden izin verdi.

Ahmedinejad’ın Kültür Bakanlığı’na ”Özürleri dikkate alınarak kanalın yeniden faaliyetlerine başlamasına izin verilmesini talep ediyoruz” yazılı bir mektup gönderdiği kaydedildi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın sözlerini ‘İran’ın nükleer silah peşinde olduğu’ şeklinde çeviren CNN televizyonunun İran’daki faaliyetleri dün yasaklanmıştı.

İran Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “CNN’in son yıllarda iş ahlakına aykırı faaliyetleri ve cumartesi günkü basın toplantısında cumhurbaşkanının sözlerini çarpıtmaları nedeniyle Tahran’daki CNN muhabirinin faaliyetleri sona erdirilmiştir ve CNN’in başka bir muhabirinin de İran’a gelmesine izin verilmeyecektir.” denilmişti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın cumartesi günü düzenlediği basın toplantısını canlı yayınlayan CNN, “Batı, nükleer teknolojiyi elde etmemizi engelleyemez” ve “İnanıyouz ki, her ülkenin nükleer teknolojiye sahip olmasına izin verilmelidir” gibi sözlerindeki “teknoloji” kelimesini “silah” olarak çevirmişti.

CNN televizyonu, aralarında CNN International, CNNUSA ve CNN.com’un bulunduğu bütün kanallarında tercüme hatası nedeniyle özür diledi.