Coca- Cola Almanya’da küçülüyor

Alkolsüz içecek devi Coca- Cola'nın Almanya operasyonunda 24 işyerinin kapatılacağı ve 4 bin çalışanın işsiz kalacağı öne sürüldü

Almanya’nın en büyük içecek şirketi olan ‘Coca- Cola Erfrischungsgetraenke AG’nin (CCE) ülkede bulunan 24 iş yerini kapatmayı ve toplam 4 bin çalışanının işine son vermeyi planladığı bildirildi. Alman Gıda-Tat-Lokal Sendikası’nın (NGG) Başkan Yardımcısı Harald Güster, Hamburg’da düzenlediği basın toplantısında, “Bildiğimiz planlar üzerinden bir hesaplama yaparsak en kötü olasılıkla 4 bin kişinin işi tehlikede” diye konuştu. NGG’nin elde ettiği bilgilere göre, CCE şirketi 20 dağıtım merkezi ile 4 dolum tesisini kapatmayı planlıyor. Dolum tesislerinin Coca-Cola’nın temel madde fiyatlarının pahalılığından şikayetçi olduğu öğrenilirken, CCE’nin bir sözcüsü de bazı önlemlerin planlandığını doğrularken detay vermekten kaçındı. CCE sözcüsü şu ana kadar kaç iş yerinin kapatılacağı ve kaç kişinin işten çıkarılacağı konusunda rakamlarla ilgili bilgilerinin bulunmadığını ifade etti.

TOPLU SÖZLEŞMELER YOLDA

Almanya’da çalışan yaklaşık 11 bin Coca- Cola şirketi çalışanı için gelecek hafta sonunda toplu sözleşme görüşmelerinin son turu yapılacak. Merkezi ABD’nin Atlanta şehrinde bulunan Coca-Cola şirketi için Almanya’nın önemi çok büyük. Avrupa’daki en büyük pazarlardan biri olarak gösterilen Almanya, dünya çapında bu içecekten en fazla kâr sağlayan beşinci ülke konumunda bulunuyor.