Coca-Cola fabrikasına tazminat davası

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Coca-Cola fabrikasına eski ambar işçisi Süleyman Cemal Suna 1 milyon 46 bin YTL tazminat davası açtı.

6 yıl süren yargılamanın ardından Suna, Yerel Mahkeme’nin vermiş olduğu kararla beraat etti. Ardından Yargıtay da beraat kararını onadı. Suçsuzluğu ispat edilen Suna, bu karar sonrası Coca-Cola İçecek A.Ş’ ye 1 milyon 46 bin YTL tazminat davası açtı.

Çorlu Coca-Cola fabrikasında 1998-1999 yılları arasında ambar işçisi olarak çalışan Süleyman Cemal Suna, “fabrikada asıl görevinin ambar işçisi olduğu, fakat görevlilerin kendisini forklift operatörü olarak görevlendirdiğini söyledi. Kendisinin bu olaya da hiç suçu olmamasına rağmen bir günah keçisi olarak seçildiğini belirten Suna, “Sözde zimmetime 205 ton toz şekeri geçirdiğim iddiasıyla haksız yere 56 gün cezaevinde kaldım. Aynı zamanda eşimden boşandım. Dava süresince de psikolojik sorunlar nedeniyle başka bir işte de çalışamadım. Asılsız yere fişlendim, küçük düşürüldüm” dedi.

Yaşanan bu olay nedeniyle aile olarak çok mağdur ve rencide olduklarını vurgulayan Suna, “Bu talihsiz olayın başıma gelmesinde fabrikada çalışan amir ve memurların kişisel ilişkileri ön plana çıkmaktadır. Açılan 3 dava beraat ile sonuçlandı. Maddi ve manevi olarak zarara uğradım. Kişisel hak ve özgürlüklerim çiğnenmiştir. Bu nedenle avukatlarım vasıtasıyla Coca-Cola İçecek A.Ş’ye 1 milyon 46 bin YTL tazminat davası açtım, bu da benim doğal bir hakkımdır. Beni bu haktan hiç kimse mahrum edemez” şeklinde konuştu.

Mağdur olduğunu söyleyen Süleyman Cemal Suna’nın davasını takip eden İstanbul Barosu avukatlarından İsa Yılmaz, konu ile ilgili “benim müvekkilim yaşanan bu olaylar sonrasında hapiste haksız yere yattı ve en sonunda kendisini mahkemeler akladı. Fakat hapisten çıktıktan sonra eşi kendisinden ayrıldı. Tam beş yıl boyunca divane gibi sokaklarda aç vaziyette gezdi. Bunun değeri hiçbir maddiyatla ölçülemez. Davada 1 milyon YTL. manevi 46 YTL. ise maddi yıpranma davası açmıştık. Şimdilik bu davada bilir kişi raporunu bekliyoruz. Bu rapor geldikten sonra davamızın 1 milyon YTL. olan manevi yıpranma kısmı yükseltilmez böyle kalır. Fakat 46 milyon olan maddi yıpranma kısmı gelecek bilir kişi raporundan sonra 2 milyon YTL. ye kadar yükseltilebilir. Biz olayın maddi kısmında değil manevi kısmında yoğunlaşıyoruz. Aradan geçen bu zaman zarfında müvekkilim çok yıprandı. Bunun parayla alınacak satılacak ve telafi edilecek bir yeri yoktur. Hukuki mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” dedi. Konu hakkında Coca-Cola firması yetkilileri herhangi bir bilgi vermedi.