Coca Cola’ ya türk yönetici!

Coca-Cola Co'dan yapılan açıklamada, 1 Temmuz 2008'den itibaren şirketin üst yöneticiliğini Muhtar Kent'in yürüteceği bildirildi.

Şu an üst yöneticilik görevini yürüten Neville Isdell’in ise Nisan 2009’daki yıllık hissedarlar toplantısına kadar şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdüreceği belirtildi.

Muhtar Kent kimdir’

Muhtar Kent Coca Cola’daki çalışma hayatına 1978 yılında Atlanta’da başladı.

1985 yılına kadar değişik ülkelerde pazarlama ve operasyon birimlerinde çalışan Kent, 1985 yılında Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürü oldu.

1989-1995 yılları arasında 23 ülkeden sorumlu olarak merkezi Viyana’da bulunan Doğu ve Orta Avrupa Bölüm Başkanlığı ve Coca-Cola International Başkan Yardımcılığı yaptı.

1995-1998 döneminde Coca Cola Amatil Avrupa Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

1998-2005 yılları arasında Efes İçecek Grup Başkanlığı’na gelen Muhtar Kent, görevde bulunduğu süre içinde Efes İçecek Grubu tarafından Adriyatik’ten Çin’e kadar birçok ülkede Coca Cola ve bira fabrikalarının kurulmasına liderlik etti. Bu süre içinde Coca Cola İçecek Şirketi’nde de Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştı.

2006’da ise Muhtar Kent, Coca Cola’nın Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonların başına getirildi.

İngiltere Hull Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Muhtar Kent’in ayrıca London City Üniversitesi’nden İdari İlimler Yüksek Lisansı bulunuyor. Defne Kent ile evli olan Muhtar Kent, iki çocuk babası.

Dünya devi Coca Cola

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi ve pazarlayıcısı olan Coca-Cola, 15 farklı kategoride 409 markaya sahip. Dünyada binin üzerinde fabrikada üretim yapıyor.

Yaklaşık 200 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola, 30 bin kişiye, şişeleyicileriyle birlikte 300 bin kişiye iş olanağı sağlıyor.