Çocuğa kalp testi 7 yaşında yapılmalı

19 yaşındaki Okan Karataş'ın kalp krizi sonucu ölmesi, genç yaşta ani kalp ölümlerini gündeme getirdi.

Maltepe’de 19 yaşındaki Okan Karataş’ın dershanede kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi, genç yaşta ani kalp ölümlerini bir kez daha gündeme getirdi.
Üniversite sınavına hazırlanan Karataş, sporcu bir gençti, ancak ailesinden gelen bir kalp hastalığı vardı. Babası da 32 yaşında kalp krizinden ölen Karataş’ın bir şikâyeti olmamasına karşın ölümü yine kalpten oldu.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, yapılacak tetkiklerle ani kalp ölümlerinin önüne geçilebileceğini söylüyor.

Gençlerde ani kalp ölümleri neden ortaya çıkar?
Gençlerde ve çocukluk yaşlarında ortaya çıkan ani ölümlerin en önemli ve başlıca sebebi, kalbi besleyen koroner damarların çıkış anomalisidir. Bu koroner damarlar yanlış yerlerden çıkınca damar duvarı arasında veya iki büyük damar arasında sıkışıyor. Özellikle efor sırasında sıkıştığından kalbin beslenmesi bozularak ani kalp krizleri ortaya çıkıyor. Çok nadiren koroner damarlarda da erişkin yaşlarda görülen, bildiğiniz türden daralma, kireçlenmeler de görülebiliyor. Bazen kalbin elektrik yani iletim sistemiyle ilgili anomaliler olabiliyor.

Gençlerde kalp sağlığını tehdit eden en önemli risk nedir?
En önemlisi sigara alışkanlığı. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre sigara içenlerin yüzde 90’ı 18 yaşından önce sigaraya başlıyor. Facia gibi bir şey.

Son olayda görüldüğü gibi, efor olmaksızın ani kalp ölümü olabilir mi?
Ailesinde ani ölümler görülmüş olması “hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati” (tıkayıcı kalp yetmezliği) dediğimiz durumu düşündürüyor. Bu durum da kalbin çıkışında ana atardamar altında bir darlık oluşturuyor. Hipertrofi dediğimiz kas kitlelerinin kalınlaşması, bu darlıktan dolayı stres anında ve efor sırasında daha da daralarak kalbin pompalama yapmasını güçleştiriyor. Kalınlanmış kalp kası yeterince beslenemiyor, oksijenlenemiyor ve ritim bozukluklarıyla kalp duruyor.

Ailesinde kalp hastası olan gençler yani genetik yatkınlığı olanlar ne yapmalı?
Bu durumda olanların mutlaka detaylı bir şekilde kardiyak incelemelerinin yapılması lazım. Kalp sağlığı çocukluktan başlar.

Kaç yaşında tetkiklere başlamalı?
7-8 yaşından itibaren ergenliğe geçmeden kalbin araştırılması lazım. Ekokardiyografi, efor testi ve BT (bilgisayarlı tomografi) anjiyo ile varsa kalpteki anomaliler gösterilebilir. Yaşanan bu son olayda eğer genç, bu tetkikleri yaptırsaydı belki koroner anjiyo yapılıp sorun görülür, anomali saptanması halinde de ameliyatla düzeltilebilirdi.

Çocuklarda kolesterol riski var mı?
Ailevi kolesterol yükseklikleri olabiliyor. Çok küçük yaştaki çocuklarda çok yüksek değerlerde görülebiliyor. 4-5 yaşlarında bu sorun başlayabiliyor. Kolesterol seviyeleri 1000’lere kadar çıkabiliyor. Bu çocukların özellikle kolesterol düşürücü tedaviye tabi tutulmaları şart. Gerekirse ilaç kullanıyoruz.

Spor konusunda nelere dikkat etmeli?
Ağır sporlara başlamadan önce anne babalar mutlaka çocuklarını sağlık kontrolünden geçirmeli.

Müfredata ‘yaşama sanatı’ dersleri konmalı

Beslenme konusunda ailelere ne gibi görevler düşüyor?
Tahıl ve sebzeden zengin bir beslenme alışkanlığı edinilmeli. Sıvıyağlardan zeytinyağı beslenmeye katılmalı. Amerikan Kalp Birliği Akdeniz diyetini öneriyor, yani bizim yemeklerimizi tarif ediyor. Fasulye, humus, nohudu tavsiye ediyor. Kalp sağlığı için en değerli yiyecekler bunlar. Beslenme kültürü, spor alışkanlığı, sigaradan ve zararlı maddelerden uzak durma alışkanlığı ve stresle mücadele edebilme hep çocukluk yaşlarında öğrenilen davranış kalıplarıdır. Hatta okullarda müfredata “yaşama sanatı” dersleri bile konmalı.

Stres faktörü önemli

Stres faktörü etkili olabilir mi?
Psikososyal stres, sadece kalp sağlığımızı değil, tüm sağlığımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir çalışmasına göre, 2020’de insanların en önemli sağlık sorunları kalp hastalıkları ve depresyon olacak.