Çocuğunu okula göndermeyene her gün 10 YTL ceza

Haydi Kızlar Okula kampanyasının koordinasyon başkanı Yeşim Erden, çocuklarını okula göndermeyen ailelere çağrıda bulundu.

Erden, okula gönderilmeyen çocukların aileleri tarafından iş gücü olarak görüldüğünü vurguladı.

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden’in eşi Yeşim Erden’in başkanlık ettiği ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası çalışmaları devam ediyor. Kampanya kapsamında ilçelerde düzenlenen toplantılara Sarıkamış’ta devam edildi. İlçedeki çalışmaların değerlendirildiği ve hedeflerin konuşulduğu toplantıyla Yeşim Erden’in yanı sıra İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ataman Güngör, İlçe Kaymakamı Rahmi Köse’nin eşi Nilgün Köse, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yener Kamiloğlu, rehber öğretmenler İlkiz Gündoğan, Ayşegül Yıldız ve Fatma Bozkurt katıldı.

Çocuklarını okula göndermeyen ailelere bir çağrıda bulunan ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasının koordinasyon başkanı Yeşim Erden, “Çocukları okula istiyoruz. Bunlar hepimizin çocukları. Lütfen çocuklarımızı okula gönderelim. Aileler çocukları iş gücü olarak görüyorlar. Eğitim ve öğretimin çok fazla gerekliliğine inanmıyorlar. Ekonomik düzeyin yetersizliğinden yakınıyorlar. En önemlisi de çocuklarımız birbirlerinden olumsuz yönde etkileniyorlar. Okula gitmeyen çocukların ailelere her gün için 10 YTL ceza söz konusu. Bunun şimdiye kadar uygulanmamasının olumsuzluğu da yaşanıyor. Bundan sonra ceza sistemi de devreye sokulacak.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yener Kamiloğlu da kız öğrencilerin okula gitmek istememeleri ve ailelerinin göndermemelerinin en büyük nedenlerini ‘kız öğrencilerin ailelerinden ayrı bir hayat sürdürdükleri takdirde ahlaki olarak bozulacakları endişesi taşımaları’ olarak açıkladı. Kamiloğlu, “Velilerimizin böyle bir endişesi var. ‘Yani ben kızımı gönderirsem huzursuz olurum, gece uykularım kaçar, benim kızım ne oldu, nerede kalıyor, hangi ellerde, kime emanet?’ diyorlar.” diye konuştu. İkna ekibinde görevli olan rehber öğretmenlerin de genel değerlendirmelerinin ardından toplantı sona erdi.