Çocuğunuz iştahsız mı?

Çok yedirmek için yapılan ısrar ve baskılar iştahsızlığı artırıyor...

Peki ne yapılmalı:

Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülben Efes, bir çok anne-babanın çocuğunun istahsız olduğundan yakındığını hatırlatarak, yanlış davranış biçimlerinin bu sorunu daha da büyütebileceği uyarısında bulundu.

 Dr. Efes, daha çok yemek yedirmek için yapılan ısrar ve baskıların, yemeği ağıza tıkarak zorlama ve cezalar vermenin çocuğun yemekten soğumasına ve iştahsızlığın artmasına neden olabileceğini söyledi.

 İştahı, ‘bir yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu edilerek yenmesi’ olarak tanımlayan Dr. Gülben Efes, lokmayı uzun süre ağzında çeviren, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışan, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen bir çocuk karşısında önce akla fiziksel bir rahatsızlığın olup olmadığının geldiğini vurguladı.

 Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bazı rahatsızlıkların çocuğun sofrada nazlanmasına neden olabileceğini anlatan Dr. Efes, “Böyle durumlarda doktor kontrolünden geçirilen çocuğa, önerilen biçimde yiyecek verirken, çocuğun isteklerini de dikkate almak en uygun yoldur. Hastalık sırasında çocuğu yemek yemeye zorlamanın hiçbir yararı yoktur.

 İştahla ilgili olarak ebeveynlerin bilmeleri gereken en önemli şey çocukların bireysel farklılıklar gösterdikleridir. Bu nedenle de başka çocuklara bakarak, onların yemek yeme davranışı ile kendi çocuğunuzun yemek yemesini kıyaslamak doğru bir davranış değildir” diye konuştu.

 Neler Yapılabilir?

 Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülben Efes, işhatsız çocuklar için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

 – Her şeyden önce çocuk yemek yemesi için zorlanmamalıdır. Çocuğa daha çok yedirmek için yapılan ısrar ve baskılar, yemeği ağıza tıkarak zorlamak ve cezalar vermek çocuğun yemekten soğumasına ve iştahsızlığın artmasına neden olur. Çocuğun yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk kendisine fazla gelen gıdayı kusmayı alışkanlık haline getirebilir.

 – Düzenli saatlerde yemek yedirin.

 – Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler, çikolatalar, cips vb abur cubur gıdalar da iştahı kapatır. Ancak, çocuk acıktığında da yemek zamanını beklemeden ona yemeğini vermek gerekir.

 – Sofrada çocuğu olabildiğince kendi haline bırakmak ve kendisinin yemek yemesine olanak tanımak, evi kirletmemesi ve çeşitli kurallara uyması yönünde onu zorlamamak çocuğun yemek davranışına karşı daha olumlu tutum geliştirmesini kolaylaştırır.

 – Çocuğun sofrada oyalanması ve yemeğini ağır yemesi karşısında tepki göstermemek en iyisidir. Bu arada çocukla konuşmak, hikayeler anlatmak, şakalar yapmak da onun yemek yemesini zevkli hale getirebilir.

 – Öğünde yemeyen çocuğa arkasından koşarak kaşık kaşık bir şeyler yedirmeye çalışmayın. Yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirin.

 – Küçük çocukların istediği gıdaları ve onların gereksinimleri olan gıdaları bilerek hazırlanan yemekler onları sağlıklı tutacaktır. Çocuğa değişik alternatifler sunmanın yanında alınması gereken gıdaları süsleyerek göze daha hoş hale getirmek de faydalı olur.

 – Bazen çocukluk kıskançlıkları da iştahı olumsuz olarak etkileyebilir. Bazı çocuklar sürekli olarak dikkati üzerlerine çekmek istediklerinden iştahsızlık onlar için bir kazanç halini alabilir. Diğer yandan küçük bir kardeşin varlığı ve annenin onun beslenmesi ile ilgilenmesi de büyük çocuğun yemek yemeye karşı tavır almasına yol açabilir.

 – Anneleri ya da babaları tarafından dövülen ve sık azarlanıp eleştirilen çocuklarda da iştahsızlık görülebilir. Çocuk yemek yemeyerek büyüklerini cezalandırmak istiyor olabilir. Yemek yemediğinde anne ya da babasının üzüldüğünü gören çocuk bundan zevk alabilir ve kızdığında ebeveynlerini üzmek için bu yola başvurabilir.

 – Yemek sırasında çocukları eleştirici, ayıplayıcı ya da suçlayıcı konuşmalardan kaçınmak gerekir. ‘Kardeşin bitirdi, sen hâlâ yemedin’ gibi kıyaslamalar yapmayın.

 – Çocuğun tabağına yiyebileceği kadar yemek koymak, bazen de azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğin her bitişinde çocuğu takdir etmek onun yemek yeme davranışının pekişmesine yardımcı olur.

 – Çocuk çok süt içiyor olması (günde yarım litreden fazla) nedeniyle yemek yemeye isteksiz olabilir. Bu durumda verilen süt miktarını azaltmak yerinde olur.

Prizmahaber