Çocuğunuz tatilde dışarı çıkmıyorsa sorun var!

Çocukların değişik ruh hallerini, kendilerine özgü bazı şifreler eşliğinde dile getirebildiğina dikkat çeken uzmanlar, hem çocukların, hem de anne-babalarının tatil dönemini en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceklerini anlatıyor.

Sömestr tatili boyunca evden çıkmayan çocuğun sorunun habercisi olabileceğini belirten Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan; “Okulda başarısız olan çocuğa dinlenmesi için gerekli tatil döneminde, ders çalıştırmaktan çok neden başarısız olduğunun değerlendirmesi yapılıp, nedenleri ve çözüm yollarının bulunması gerekir.” dedi.

‘AİLELERİN ÇOCUKLA DERS ÇALIŞMASINI OKUL DÖNEMİNDE BİLE ÖNERMİYORUZ’

‘www.e-kolay.net’ adlı internet sitesinde çocukların tatilde nelar yapabileceğini ele alan Dr. Erdoğan, dinlenme, yeni öğretim dönemine hazırlanma ve aile ilişkilerini geliştirme amaçlı tatil döneminin ders çalışma ile geçirilmesini ne başarılı çocuklar için, ne de başarısız çocuklar için tavsiye etmediğini söyledi. Ancak ilköğretim birinci sınıfta okuma-yazmayı sökmede zorlanan çocuklarda, onların da zevk alabileceği şekilde bu becerilerinin gelişmesine katkıda bulunulabileceğini anlatan Erdoğan, tatil süresince çocukların başarılarını artırmak amacıyla değerlendirilebileceğini belirtiyor. Erdoğan, şöyle diyor: “Tatil süresi çocuk için belli bir dinlenme, tekrar enerji toplama ve başka alanlara yöneltilerek ders stresinden uzaklaştırma amacıyla değerlendirilmeli. Böyle olduğu zaman yeni döneme başlayan çocuk daha enerjik daha istekli olabilir. Burada amaç; tatil süresince stresli ders ve sınav ortamından uzaklaşarak dinlenme, gerekli enerjiyi toplama olmalıdır. Ailenin çocukla birlikte ders çalışmasını okul zamanında bile önermiyoruz. İlkokul birinci sınıftan itibaren çocuğun derslerini kendi kendine yapması teşvik edilmeli. Ancak bilemediği bir soruda yanıt vermesine yardım edilebilir veya düzenli bir şekilde, belli saatlerde ödev başında durması sağlanabilir. Eğer birinin çocuğa dersleri konusunda destek vermesi gerekiyorsa, bunun aile bireyleri dışından biri olması önerilir. Bu çocukla aile bireyleri arasında çatışma çıkmasını engeller.”

TÜM TATİL ZAMANINI ÇOCUKLAR AİLELERİYLE Mİ GEÇİRMELİ?
Tatillerin aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve anne-baba ile birlikte geçirilen zamanı arttırma açısından önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Erdoğan, özellikle çalışan anne ve babaların izin dönemlerini çocuklarının tatil döneminde kullanmasının çocuklarla iletişimi arttırarak, sorunun kaynağının birlikte değerlendirilmesine yardımcı olduğunu kaydetti. Ancak çocukların bireysel programlara gönderilmesinin de son derece yararlı olduğunu anlatan Dr. Erdoğan şöyle devam etti; “Çocuğun anne-babasından ayrı kalabilme, yaşıtları ile iletişim kurma becerilerini geliştirmek için bir haftalık kamp programları önerilebilir. Ancak Türkiye’de bunlar için yeterli imkân olmayabilir. Tatil zamanlarında çocuklar bazen yapacak şey bulamayıp sıkılabilirler. Tatilin başlangıcında görülen heyecan, heves geçmeye başlayınca yapacak yeni uğraş ve aktivitelerle vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerini sağlamak gerekir. Okul zamanında çocukların hayatına rutinler hakimdir ve çocuklar serbest zaman geçirme fırsatını çok fazla bulamazlar. Ayrıca anne-babalar da çocuklarıyla birlikte vakit geçirme olanağını pek fazla bulamazlar. Tatiller, anne-babalar için çocukları ile birlikte olmaya öncelik verebilecekleri ve birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak ve birbirilerinin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirebilecekleri bir fırsat olabilir. Çocuklar anne-babaları ile birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlanırlar. Mümkünse tatilde hem her bir çocuğunuzla baş başa, bireysel olarak vakit geçirmek, hem de aile olarak hep birlikte vakit geçirmek için gerekli düzenlemeleri yapın. Bu çocuklarınızla ilişkilerinizi geliştirmenize ve çocuğun öz saygısının artmasına yardımcı olacaktır.”

‘ÇOCUKLARIN SÜREKLİ EĞLENDİRİLMELERİNİN GEREKMEDİĞİNİ UNUTMAYIN’
Sadece bir yer değişikliği veya birkaç öneri, kendi başlarına da gayet yaratıcı olmaları ve eğlenmeleri için yeterli olabilir. Bazen çocuklar ‘Sıkıldım’ dediklerinde aslında ‘Benimle oynamanı istiyorum’ demek istemektedirler. Her gün için çocuğun ilgisini çekecek ve olmasını bekleyeceği tek bir aktivite belirlemek sıradanlığın oluşmasını engeller. Çalışan aileler aslında çocuklarının tatil süresini onlarla geçirmek için mümkünse izne ayrılabilirler. Eğer öyle imkan yoksa mutlaka çocuğun güvenilir bir erişkin ile geçirmesi sağlanmalı.

Erdoğan, bu konuda şöyle diyor: “Çocuk evde yalnız kalabilecek yaşta bile olsa tatil döneminde bir erişkinin sorumluluğu ve ilgisi gereklidir. Ergenlik döneminde bile bu tutumu öneriyoruz. Bu gözleme, kısıtlama şeklinde olmamalıdır, ancak yönlendirici olmasında yarar vardır. Çalışan anne ve babalar için tatil döneminde anneanne, babaanne gibi aile büyüklerinin yanına gönderilmesi de çocuğun onlarla yakın ilişkiler kurması, annebabadan ayrılık deneyimini yaşaması açısından faydalı olur. Bu durum aslında çocuğun sosyal ilişkilerinde bir sorun olduğunu gösterir. Özellikle ergenlik döneminde yalnızlığın tercih edilmesi çok sağlıklı görülmemektedir. Yine bunun nedenleri üzerinde değerlendirme yapmak gerekir. Bu durum devam ediyorsa, ailenin ‘dışarı çık’ diye yapacağı baskı çok işe yaramaz. Bunun yerine nedenini bulması önemlidir. Örneğin devamlı evde bilgisayar oynayan, yaşıtları yerine bilgisayarla vakit geçiren gençlerde arkadaş ve sosyal ilişkileri kurmada zorluk sık rastlanan bir durumdur. Hangi yaşta olursa olsun onların fikri alınmalı, onların seçimine değer verilmeli. Ailenin şartlarına göre uyarlama yapılabilir ama tatil süresince çocukların hiç yapmak istemedikleri şeylere zorlanması doğru değildir.”