Çocuğunuza birkaç kez kızamık aşısı yaptırın

Ansefalitin (beyin iltihaplanması) kızamıktan kaynaklanan bir hastalık olduğunu kaydeden uzmanlar, ailelerin çocuklarına birkaç kez kızamık aşısı yaptırmalarını tavsiye etti.

Ansefalit hastalığının kızamık aşısına bağlı olarak milyonda bir görüldüğünü belirten Erzurum Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Faruk Sungur, ansefalitin, psikolojik yetersizliklere, felçlere ve ölüme yol açabileceğine dikkat çekti. Uzm. Dr. Sungur, ansefalitin kızamığın geç ilerlemesi olduğuna işaret ederek “Çocuk ne zaman kızamık aşısı olursa olsun ikinci kez kızamık aşısı yapılabilir. Aileler istedikleri sağlık kuruluşlarında bunu rahatlıkla yaptırabilir. Ayrıca sağlık ocaklarında da ücretsiz olarak yapılıyor.” diyerek ailelerin tedbirli olmalarını istedi.

1987-88 yıllarında Avrupa ile ABD’de yapılan tek doz kızamık aşısının yeterli görülmesi üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün telkiniyle Türkiye’de de tek doz aşı yapıldığını hatırlatan Uzm. Dr. Faruk Sungur, ancak o dönemlerde Türkiye’de kızamık hastalığına çok sık rastlanmasına rağmen 2. dozun yapılması gerektiğini; ancak yapılmadığını savundu.

Sungur, tek doz kızamık aşısı yapılan bazı çocuklarda daha sonraki zamanlarda kızamık hastalığının tekrar ortaya çıktığını ve bunların bir kısmında da SSPE (supakut sıklepozanpon ansefalit) görüldüğünü anlattı. Sungur, Sağlık Bakanlığı’nın uygun gördüğü tarihlerde kızamık aşısının tekrarlanabileceğini hatırlattı.