Çocuğunuzun ağrıyan süt dişlerini çektirmeyin!

Halk arasında 'Ağrırsa çektirir atarız' denilen süt dişleri iyi tedavi edilmezse çocukların düzgün konuşmasını engelliyor.

Ancak toplumun genelinde süt dişleri tedavi ettirmek yerine “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” düşüncesiyle çekiliyor. Bu da beraberinde bir çok problemi getiriyor. Uzmanlar, tedavi edilmeyen süt dişlerinin ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve estetik bozukluğuna yol açacağını belirterek çocuğun ileriki yıllarda da düzgün konuşmasını engelleyecegini dile getiriyor.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodontu Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ceylan, süt dişlerinin ağızda kalmaları gerektiği süre içerisinde ağızda tutulması gerektiğini söyledi. Bu konuda diş hekimlerine büyük görev düştügünü aktaran Prof. Dr. Ceylan, “Süt dişleri için halk arasında ‘ağrırsa çektirir atarız’ gibi bir bakış var. Süt dişlerine gerekli önem göstermiyor. Dişlerde oluşan çürüklerin tedavi edilmesi lazım. Eğer bu yapılmazsa çocuğun ileriki yıllarda düzgün konuşmasını bile engeller. Eğer süt dişi ağızda tutulmayacak şekilde problemli hale gelmişse budurum da buruzmana çektirilip yerine de yer tutucu dediğimiz ‘o dişin kalması gerektiği süre kadar fonksiyonu yerine getirecek işlemler’ yapılmalı.” dedi. Süt dişinin erken çekilmesi halinde doğal yer tutuculuk fonksiyonun ortadan kalktığını kaydeden Ceylan, “Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta; hatta kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadır. 6- 12 yaş arasında daimi dişlenme gerçekleşiyor. Daimi dişler belli bir süre ve belli yaşlarda sürüyor. Süt dişi çekilip atılır ya da çürükler tedavi edilmezse ve yer tutucu da yapılmazsa ilk çıkan dişler sonradan gelecek dişlerini yerini kaplar. Bunun yanında damağın içinden dışından çıkabilir.” şeklinde konuştu.

AÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hakan Uslu ise ailelerin evlerde kendi imkanlarıyla süt dişlerini çekmesinin yanlış olduğunu söyledi. Yard. Doç. Dr. Uslu, “Yavrularımızın süt dişlerinin enfeksiyonlu olup olmadığını bilmeden ya da bir uzmanına göstermeden yapılan bu hatalı çekimler çocuğunuzun hayatını tehdit eden ağır bir enfeksiyona dönüşebilir.” uyarısında bulundu. Yard. Doç. Dr. Hakan Uslu, insan ağzında 300’den fazla mikroorganizma türü olduğunu ifade ederek bu mikroorganizmaların beslenme ve ağız hijyenine bağlı olarak oluştuğunu dile getirdi. Sağlıklı bireylerde ağız içinde bulunan bu bakteriler diş çekimi, uygunsuz diş fırçalama, ağız içi dikiş ve diş taşı temizliği gibi bir çok etkenle dokulara ve kana karıştığını anlatan Uslu, “Diş bakımı iyi olmayan çocuklarda kalp, eklem, karaciğer, safra ve bir çok sistemi ilgilendiren enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle aileler hem çocuklarını ağız bakımına dikkat etmeli hem de süt dişlerini kendrileri çekmesi yerine bir uzmana çektirmeli.” diye konuştu.