Çocuğunuzun aşılarını zamanında yaptırın!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Ege, yan etkileri nedeniyle aşıdan uzak durmanın yanlış olduğunu belirterek, "Çocuklara gerekli aşılar yapılmadığı takdirde sonuçları çok daha ağır olacaktır." dedi.

Vatandaşlar için düzenlenen ‘Aşı Uygulamaları ve Yeni Teknolojiler’ konulu konferansta bir sunum yapan Ege, aşılama ile bazen hayat boyu koruma, bazen kısmi koruma sağlandığını, bazı aşılamaların da belirli aralıklarla tekrarlanmaları durumunda uzun süreli koruma sağladığını söyledi.

Geliştirilen aşılar sayesinde dünyada bazı hastalıkların tamamen yok olduğunu kaydeden Ege, çicek hastalığının en 1997 yılında Somali’de görüldüğünü belirterek, hastalık mikrobunun bilimsel amaçlı olarak yalnızca laboratuarlarda bulunduğuna dikkat çekti.

Ege, üretilen aşı sayesinde çocuk felcinin 2003 bu yana Türkiye’de görülmediğine vurgu yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın kızamıkla mücadele kapsamında 2 yıldır uyguladığı aşı kampanyasına da değinen Ege, kızamık aşısının 2 doz halinde uygulandığını aktardı. Aşıların, şişlik, kızarıklık, yüksek ateş ve aşının yapıldığı maddelere alerji şeklinde yan etkilerinin görülebileceğini belirten Ege, ” Ancak bu nedenle aşıdan kaçılmamalı. Çocuklara gerekli aşılar yapılmadığı takdirde, sonuçları yan etkilerinden daha zararlı olabilir.” dedi.

Aşı teknolojisindeki ilerlemelerin birden fazla aşıyı uygulamaya imkan sağladığını dile getiren Ege, “Mesela difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci ve hemofilus influenza B aşıları zamanımızda aynı anda ve hatta aynı enjektör içinde uygulanabiliyor. Bebekler bazen ağızdan verilen aşıları kusarak çıkartabiliyor. Eğer aşı verildikten 15 ila 20 dakika içinde kusma olursa aşı tekrar edilmeli. 2. defa verilen aşı da kusmaya yol açmışsa, aşı ertesi gün verilmeli. Ayrıca, ağızdan verilen çocuk felci aşısı, bebeğin anne sütü ile beslenmesine ara verilmesini gerektirmiyor.” diye konuştu.

Korunmanın her zaman için tedavi etmekten ucuz, kolay ve yüz güldürücü olduğunu belirten Ege, anne ve babaları çocuklarının aşılarını zamanında yaptırmaları konusunda uyardı.