Çocuğunuzun kıskançlığını körüklemeyin!

Çocuklar bir kardeşlerinin olmasını isterler, ancak kardeş doğumu ile de yoğun bir kıskançlık yaşamaya ve anne babalarını zorlamaya başlarlar.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Nuray Atasoy, ailelerin, ilgilerinin büyük bölümünü yeni doğan bebeklerine göstermesi, diğer kardeşlerde terk edilme duygusu ve kıskançlığa yol açabileceğinin altını çiziyor. Nuray Atasoy, ikinci kez bebek sahibi olacak anne-baba adayının, ilk çocuklarını, doğum öncesinde doktor kontrollerine getirmeleri, merak ettiklerini uygun bir şekilde anlatmalarının ruh sağlığı açısından önemli etken olacağını söyledi.

Doğum anı geldiğinde, ne kadar süreyle hastanede kalınacağı ve bu zaman içinde kimin bakacağının anlatılmasının, çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlayacağını anlatan Atasoy, şöyle devam etti: “Ailelerin, ilgilerinin büyük bölümünü yeni doğan bebeklerine göstermesi, diğer kardeşlerde terk edilme duygusu ve kıskançlığa yol açabiliyor.

Sürekli kardeş isteyen çocuğun bu isteği gerçekleştikten sonra neden kardeşini kıskandığı, hatta ona düşman gibi davrandığı, bu açıdan bakıldığında oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Bundan dolayı anne-babalar çocuklarına, bebeklerin çok küçük ve bakıma muhtaç olduklarını, devamlı kucakta taşınmak istendiklerini, anne memesini emerek beslendiğini ve onların sürekli ağladığını anlatabilirler.”

Bebek odasını birlikte hazırlayın

Çocuğun, bebek için yapılan hazırlıklara katılmasının sağlanması gerektiğini belirten Atasoy, şöyle devam etti: “Odanın rengi, yatak örtüsü gibi konularda seçim yapmaları desteklen-melidir. Dünyaya gelen bebeğin bakımını yaparken, diğer çocuğun kendisine yardım etmesine özen gösterilmelidir. Çocuk o zaman annesinin küçük yardımcısı olmaktan gurur duyacaktır. Biberonunun soğutulması gibi küçük yardımlar istenebilir.”