Çocuk doğurmak sadece aileye bağlı değil

Almanya'nın eski Aile Bakanı Renate Schmidt çocuk doğurmanın sadece aileye bağlı olmadığını söyledi.

Her yıl ölenlerin sayısı doğanlardan 100 bine fazla iken, doğum oranı 1,6 çocuk olma durumunda bile 2050 yılında Almanya’nın nüfusu 58,8 milyona düşeceği bekleniyor.

Schmidt çocuk doğurmanın sadece aileye bağlı olmadığını söyledi. Berliner Morgenpost’a demeç veren Schmidt, “Ailenin çocuk sahibi ola bilmesi için şartlar uygun hale getirilmeli. Ebeveynler çocuklara fazla vakit ayırabilmesi için çalışma saatleri esnek ayarlanmalı. Ayrıca yeni aile efradına kavuşan ebeveynlere ek maddi yardım yapılmalı. En önemlisi da çocukların gideceği kreşlerin, yuva ve okulların kalitesi arttırılarak cazip hale getirilmesi lazım” dedi.

Bu önemli üç unsuru yerine getirildiği zaman ancak ülkede çocuk sahibi olmak isteyenleri sayısı artacağını belirten Schmidt, “Almanya’nın yönetim tarzı federal sistem olduğundan dolayı, Fransa gibi merkez yönetimli ülkelere kıyasen aileye yönelik siyasi kararlar çabuk alınamıyor. Federal çapta alınan karar eyalet meclisi ve belediyelere inene kadar hem zaman ve hem şekli değişebiliyor. Almanya yönetimi olarak aile ve çocuk doğumu konusunda önemine inanıyorsak, o zaman önemi kadar değer vermeliyiz” diye söyledi.

Schmidt, anne portresinin değişmesi gerektiğini ve anne çalışamaz veya çalışınca çocuğu eğitemez gibi klişelere takılmaması gerektiğini belirtti. Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) yeni Aile Bakanı Ursula von der Leyen’in çalışmasından genelde memnun olduğunu söyleyen Schmidt, “Büyük Koalisyon anlaşmasında aile bakanlığı tarafından görüşmelerdi ben yapmıştım. İsteklerimizi belirterek ortak anlaşmaya varmıştık” diye konuştu. Renate Schmidt 2002 yılının Ekim ayından geçen yılın Kasım ayına kadar eski Başbakan Gerhard Schröder’in (SPD) takımında federal aile bakanı olarak görev yapmıştı.