Çocuk işçiler beşikte yakalandı

Sosyal Güvenlik Reformu'nun getirdiği emeklilik yaşından etkilenmemesi için Ankara'da aileleri tarafından sigorta kayıtları yaptırılan 22 binden fazla çocuğun yüzde 99'unun çalışmadığı tespit edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ankara İl Müdürlüğü’nün çocuk işçilere yönelik yaptığı denetimlerde, beşikte uyuyan bebeğin dahi sigortalı gösterildiği ortaya çıktı.

Sosyal Güvenlik Reformu’nun getirdiği 65 yaşta emeklilikten etkilenmemek amacıyla çocuklarını sigortalı yaptıranlara yönelik, SGK Ankara İl Müdürlüğü’nün yaptığı denetimler, 2009 yılı sonu itibariyle tamamlandı. Anne babalar, 30 Nisan 2008’den önce bir işyerinde çalışıyor gösterdikleri çocuklarının sigorta kaydını yaptırmak üzere sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvurdu. Ankara ve ilçelerinde kısa bir sürede 15 yaşın altında 22 bin 102 çocuğun sigorta kaydı yapıldı. Bu kayıtlarda, sigorta istismarı olup olmadığını araştıran SGK Ankara İl Müdürlüğü kontrol memurları, sigorta kaydı yapılan çocukların fiilen çalışıp çalışmadıklarını tespit etmek için denetim yaptı.

Ankara İl Müdürlüğü’nün, küçük yaşta sigortalı yaptırılan 22 bin 102 kişiye yönelik denetimlerde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Genelde özel bürolar, muhasebe, reklam ve tanıtım ajanslarında çalışıyor gösterilen çocuk işçilerin sadece 297’sinin fiilen çalıştığı tespit edildi. Sigortalı gösterilen 21 bin 805 çocuğun ise herhangi bir iş yerinde çalışmadan SGK’ya kaydının yapıldığı belirlendi. Çalışıyor gösterilen bazı çocukların ise işyeri yerine beşikte yatıyor olması dikkat çekti. Denetimlerde çalışmadan sigorta kayıtları yaptırıldığı anlaşılan yüzde 99 çocuğun sigorta kayıtları iptal edildi.

İl Müdürlüğü olarak sigorta suiistimallerinin karşısında olduklarını belirten SGK Ankara İl Müdürü Ali Pekten, “Kayıt dışı istihdam ile ölen anne ve babalarının emekli maaşını almak için anlaşmalı boşanma, çalışmayan çocuklarını sigortalı gösterme gibi sigorta suiistimallerin üzerine gidiyoruz. Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte aileleri tarafından sigorta kaydı yaptırılan çocuklara yönelik yaptığımız denetimler sona erdi. Denetimlerde sigorta kaydı yapılan çocukların yüzde 99’unun fiilen çalışmadığı tespit edildi. Bizim için fiilen çalıştırıldığı halde sigortası yapılmayan ile çalışmadığı halde sigortası yapılanın durumu aynıdır. Yani ikisi de yasalara aykırıdır. Ölen anne ve babalarının emekli aylığını alabilmek için boşanan ancak aynı evde yaşamaya devam eden çiftlere yönelik denetimlerimiz de aralıksız devam ediyor. İlimizde bunun sonuçlarını da çok yakında alacağız. Bize düşen görev vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve yaptığımız denetimlerle bu tür yasadışı olayları engellemektir.” dedi.