Çocuk korumada İzmir ve Kocaeli pilot il seçildi

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Korumu (SHÇEK) koordinaötürlüğünde, British Council işbirliğiyle "Çocuk Koruma Sisteminde Kurumlararası İşbirliği ve Koordinasyonunun Geliştirilmesi" isimli proje hazırlandı.

Projenin yerel yönetimlerin de içinde olduğu ilgili kurumlarla yürütüleceğini belirten SHÇEK Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Karacık, İzmir’in pilot il seçilmesinde çocuklara yönelik başarılı çalışmaların etkili olduğunu söyledi. Karacık, “Büyükşehir belediyemizin de bu çalışmaların içinde olmasını diliyoruz. Geçen yıl Çocuk Koruma Kanunu çıktı. Değişik bakanlıklara görevler verilmiş durumda. İki yıl sürecek proje kapsamında örnek bir model oluşturulacak ve proje ülke geneline yayılacak.” dedi.

Projenin çocuklarda suç unsurunu azaltmaya yönelik olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaya destek olacağız. Zaten Buca’da sosyal kampüs kurmayı planlıyoruz. Zor durumdaki çocuklarımızın, vatandaşlarımızın hayata yeniden başlamasını, bağımlılıklarından kurtulup yaşama dönmesini sağlamak istiyoruz. İzmir’i pilot il seçtikleri için teşekkür ediyorum. Başlatacağımız yeni projeyle üniversite öğrencileri, ortaokul öğrencilerine evde ders verecek.” diye konuştu.