Çocuk nüfusun yüzde 10’u çalışıyor

Türkiye'de, 6-17 yaş aralığındaki 16 milyon çocuk nüfusunun yüzde 10'unun ekonomik faaliyet içerisinde olduğu belirtildi.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 25.4’ünü 6-17 yaş grubu çocuklar oluşturduğu tespit edildi. Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Mali Sekreteri Adem Solmaz, bu çocukların yüzde 10’luk kesiminin ekonomik faaliyet içerisinde olduğunun tespit edildiğini, çalışan erkek çocuk oranın yüzde 61.8, çalışan kız çocuğu oranın ise yüzde 38.2 olarak belirlendiğini söyledi. Solmaz, çocukların çalışma nedenlerine bakıldığında ise hane halkı gelirine katkıda bulunmak ve hane halkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak amacı taşındığının gözlendiğini vurguladı.

Solmaz, başlıca kent merkezlerine göç trendi, sosyal destek ağının yetersizliği veya kent yaşamına uyum sağlayamama ile birleştiğinde, çocuk işçiliğinin daha fazla gündeme geldiğini, özellikle ailenin gelir düzeyini arttırmak amacıyla sokaklarda ve marjinal sektörlerde çalışan çocukların sayısı belirgin bir şekilde arttığını dile getirdi.

Dünyanın geleceği ve istikbalinin çocukların küçük avuçları içerisinde olduğunun bilincinde olduklarını kaydeden Solmaz, çocukların fiziksel, ekonomik, kişisel, pedagojik gelişimleri ne kadar iyi olursa dünyanın ve Türkiye’nin geleceğinin o kadar sağlıklı ve yaşanılır olacağını ifade etti. Yatırımların silaha, betona, inşaata yapılmasından ziyade çocukların daha iyi şartlarda yaşaması ve gelişmesi uğruna yapılması çağrısında bulunan Solmaz, Türkiye’nin geleceğinin ve istikbalinin ne olacağının göstergesinin bu çağrıya verilecek cevap olacağını söyledi.

Yaptıkları araştırmalarda dünya genelinde 600 milyon çocuğun, yoksulluk sınırının altında yaşadığını tespit ettiklerine dikkat çeken Solmaz, “Her beş çocuktan biri yoksul. Gelişmekte olan ülkelerde 5 yaşın altındaki 200 milyon çocuk mutlak yoksulluk düzeyinin altında mücadele veriyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşları 5 ile 14 arasında olan 252 milyon çocuk işçi yanında yaşları 5 ile 11 arasında 50-60 milyon kadar çocuk da tehlikeli koşullarda çalışıyor. Ayrıca, çalışan 252 milyon çocuğun eğitimden sınırlı olarak yararlandığı belirtiliyor. Sanayileşmiş ülkelerdeki çocukların yüzde 98’i okula kayıtlı olduğu halde bu ülkelerde şiddetin önemli çocuk sorunu olmaya devam ettiği biliniyor” dedi.