Çocuk yuvalarının sorgulanma zamanı geldi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Musa Taşdelen, sürekli olumsuzluklarla gündeme gelen yetiştirme yurtlarının sorgulanmasının zamanı geldiğini söyledi.

Ancak, çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olan bazı durumların açık ve seçik olarak görüldüğünü dile getiren Taşdelen, “Burada bir güven sorunu olduğu anlaşılıyor. Çocuklarla yurt yöneticileri ve personel arasında iyi ilişkiler ve güven duygusu oluşturulması gerekir. Personelin eğitimi, psikolojik durumu, yaşam tarzı ilişkilerine yansıyacağından yurtlarda görev yapan personel özenle seçilmelidir. Çünkü bu çocuklar zamanlarının büyük bir kısmını bu insanlarla geçiriyor.” dedi.

Yurtta kalan çocuğun tüm dünyasının yurt olmadığının altını çizen Taşdelen, okul ve diğer sosyal çevreninde çocuğun davranışlarında etkili olacağının altını çizdi. Her işte eğitimin öneminden bahsedildiğini ifade eden Taşdelen, tüm sorunların ancak eğitimle aşılabileceğini anlattı. Yeştirme yurtlarında kalan çocukların sosyal ve ahlaki yönden eğitilmesi gerektiğini belirten Taşdelen “Zaten bu çocuklar sorunlu ailelerin çocukları. Bu bakımdan bu çocuklara manevi moral değerlerinin verilmesi çok önemli. Bu eğitim çocukların davranışını olumlu yönde etkileyecek ve güven duygusunu sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Yuva çocuklarının en büyük özleminin ev ortamı olduğunun altını çizen Taşdelen, korucuyu aile uygulamasının yaygınlaştırılması yada ev ortamını aratmayacak fiziki mekanların oluşturulmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.