Çocuklar buz üzerinde top oynadı

Aksaray Merkez Gökçe Köyü'nde bulunan Mamasın Barajı, kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle dondu.

Yaklaşık 20 santimetrelik bir buz kütlesinin kapladığı Mamasın Barajı’nda kıyıya çekilmiş sandallar da dondu. Barajın donmasını fırsat bilen köydeki çocuklar buz üzerinde hem top oynadı hem de bisiklete bindi. Ağır kış şartlarının yaşandığı yıllarda donan barajın üzerinde top oynayan çocuklar dört büyük kulübe meydan okuyarak buz üzerinde bütün takımları yeneceklerini iddia etti. Kendilerine rakip bulamadıklarını dile getiren Gökçe Köyü futbol takımı oyuncuları “Bu güne kadar bizim karşımızda buz üzerinde top oynayacak rakip çıkmadı. Buz üzerinde her takımı yenebiliriz. Düz sahada top oynamak çok kolay, önemli olan buz üzerinde mücadele etmektir.” şeklinde konuştu.

Baraj kıyısında bulunan Gökçe Köyü sakinleri zaman zaman buz kütlelerini kırarak balık yakalamaya çalıştıklarını, barajın kış manzarasının da en yaz manzarası kadar güzel olduğunu belirtti. Gökçe Köyü muhtarı Duran Ulu, Mamasın Barajı’nın ağır kış şartlarında donduğunu ve çocukların bu durumun zevkini çıkardığını söyledi. “Şuan baraj üzerindeki buz kütlesi yaklaşık 20 santimetre kalınlığında. Köydeki çocuklar buz üzerinde top oynayıp bisiklete biniyorlar. Çocukların top oynamasıyla buz kırılmayacağı gibi birkaç kişinin gezmesiyle de buz kırılmaz, onun için çok tehlikesi olmaz. Daha önceki yıllarda buzun üzerinde arabayla gezenler ve komşu köylere ava gidenler oldu.” dedi.

Öte yandan günün büyük bölümünü barajın üzerinde gezerek ve oyunlar oynayarak değerlendirdiklerine vurgu yapan gençler ve köylüler, mevcut iklim şartlarında herhangi bir tehlikenin oluşmasının mümkün olmadığını, yaklaşık olarak 20 santimetrelik bir buz kütlesi oluştuğunu söyledi. Büyükler ise her ihtimale karşın küçükleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Yazın barajda yüzen Gökçe köylüler kışın da baraj üzerinde yürüyerek baraj tutkularından vazgeçemeyeceklerinin altını çiziyor.