‘Çocuklar dünyayı daha iyi yönetecekler’

KKTC'deki tüm ilkokulları temsilen oluşturulan 25 kişilik çocuk ekibi, 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenleyecekleri ziyaretlerine Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile başladı.

Çocuklarla bir arada olmanın kendisine büyük keyif verdiğini söyleyen Talat, sohbet ederek çeşitli hediyeler dağıttığı çocuklara, öğütler de verdi. 9 Eylül İlkokulu Müdürü Ertan Aligüllü başkanlığında, Talat’ı ziyaret eden çocuklar da, ülkelerine özgü çeşitli el işi hediyelerini sundu.

“ÇOCUKLAR ÜLKELERİNİN GELECEĞİ”

Çocuklara hitaben konuşan Talat, 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın bu kadar kitlesel olarak sadece Türkiye ile KKTC’de kutlandığını ve bunun da Atatürk’ün çocuklara verdiği önemden kaynaklandığını anımsattı. Talat, çocukların temsil ettikleri ülkelerin gelecekleri olduğunu ve ülkelerini bugünden daha iyi yöneteceklerine inandığını aktardı. “Dünya ne yazık ki iyi yönetilmiyor” diyerek devam eden Talat, tüm bunlar açısından KKTC’nin en şanssızlar arasında bulunmamasının sevindirici olduğunu belirtti. Talat, buradaki en büyük şanssızlığın çözümsüzlük olduğunu vurguladı. Kıbrıs sorununun çözümlenmesiyle, geleceğin daha iyi şekilleneceği ve bundan sonraki nesiller için artık sadece bu sorunla değil dünya sorunlarıyla da ilgilenecek potansiyelin yaratılmış olacağını belirten Cumhurbaşkanı Talat, “sizlere daha iyi yetişme ve öğrenme olanakları sağlayacağız.” dedi.

“KENDİNİZİ YETİŞTİRİN, GELİŞTİRİN…”

Talat çocuklara, kendilerini yetiştirmelerinin önemini vurgularken, ellerindeki iyi fırsatları değerlendirmelerini ve daha çok öğrenerek kendilerini geliştirmelerini öğütledi. “Dünyada daha iyi ses getirebilmenin yolu budur” diyen Talat, daha kültürlü, daha eğitilmiş ve kendini geliştirmiş bir halk yaratılmasının önemli olduğunu ve bunun halkın siyasi geleceği açısından da önem taşıdığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Talat, “siyasi olarak Kıbrıs Rum toplumuyla bu ülkeyi eşit olarak paylaşacağımıza göre, onlarla eşit bilgi birikimi ve yetişmişlik düzeyini mutlaka yakalamak durumundayız. Sizlere büyük görevler düşüyor. Bunu yapacağınızdan eminim” şeklinde konuştu.

“İŞBİRLİĞİNE DÜNYANIN İHTİYACI VAR”

Talat, değişik ülkelerden çocukların bir araya gelerek kaynaşmalarının ve işbirliğinin önemine de işaret ederek, dünyanın buna ihtiyacı olduğunu vurguladı. Tüm çocukların bayramını kutlayarak iyi eğlenceler dileyen Talat, konuk çocukların buradan güzel anılarla ayrılmaları ve yeniden gelmeleri dileğinde de bulundu.