Çocuklar en az 9 saat uyumalı

Dr. Bülent Çiftçi, uyku ve uyanıklık bozukluklarının sadece erişkinleri etkilemediğini, çocukların da uyku ile ilgili erişkinler gibi sorunlar yaşayabileceğini söyledi.

Çiftçi, çocuklarda uyku sorunlarının dikkat eksikliği, okulda başarısızlık, sosyal gelişme geriliği ve bazı fiziksel yeteneklerde gerilik gibi sorunlara yol açabildiğini söyledi. Çocukların gece en az 9 saat uyuması gerektiğini vurgulayan Çiftçi, “Bilgisayar, internet gibi teknolojik bazı aktiviteler çocukların uyku saatlerini azaltmaktadır. Buna ek olarak anne ve babalar çocukların uyku problemlerini bir hastalık olarak algılamadıkları için tanı amacıyla hekime getirmezler ve bu yüzden tedavi imkanlarından yoksun kalırlar.” dedi.

Yeterli miktarda gece uykusu olamyan çocuklar için fiziksel ve zihinsel gelişme geriliğinin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Çiftçi şunları kaydetti: “Anne ve babalar horlama, uykuda nefes durması, sabahları zor uyandırılma veya gündüz performansında düşme gördükleri takdirde hemen doktora başvurmalıdırlar. Uyku apnesi (nefes durması), insomnia (uykusuzluk), huzursuz bacak sendromu ve narkolepsi gibi hastalıklar çocuklarda da erişkinlerdekine benzerdir. Uyku uzmanları, çocuklardaki uyku sorunlarını yaşam tarzı değişikliği önerileri ve uygun tedaviler ile kolaylıkla tedavi edebilmektedirler.”

Dinlendirici bir uyku için ne yapılmalı?

Uyku zamanına yakın kafeinli gıdalar (kola, çikolata vs.) almamasını sağlayın.

Çocuğunuzun bir uyku ritüeli geliştirmesine yardımcı olun. (Örneğin uyumadan önce düzenli olarak yapılacak diş fırçalama, vs. gibi işleri hep aynı sıra ve şekilde yapması gibi)

Akşam geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzun yatak odasının karanlık olduğundan emin olun.

Çocuğunuzun televizyon karşısında uyuyakalmasına izin vermeyin.