Çocuklar yeni yuvalarina kavustu

ISTANBUL - Malatya'dan getirilen 40 çocuk yeni yuvalarina kavustu. Atatürk Havalimani'ndan minibüsle Göztepe Semiha Sakir Çocuk Yuvasi'na yerlesen çocuklar yeni yuvalarinda ilk dakikalarini heyecanli geçirdiler.

Burada bir açiklama yapan Türkkiye Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Ismail Baris,

0-6 yas grubu 40 çocugun Malatya’dan Istanbul’a getirildigini söyledi. Baris, “Malatya’da Star TV’nin ekranlara getirdigi görüntüler toplumda infiale neden olmustur. Daha önce bu ise karismis kisilerin aldigi ceza nispetinde Malatya’daki olayin sorumlulari da cezalarini alacaktir. Yasanan talihsiz olaydan dolayi adli sorusturma devam ediyor. Çocuklarimiz burada iki veya üç ay fizik tedavi ve rehabilitasyona tabi tutulacaklar. Malatya’da gördükleri olumsuzluklari burada sona erdirecegiz. Çocuklari uzmanlarin planlamalari dogrultusunda zaman zaman tatile götürecegiz. Buraya getirdigimiz 40 çocugumuzdan 5 tanesi Bahçelievler’de bulunan çocuk yuvasina gönderilecek. Aileden Sorumlu Devlet Bakani Sayin Nimet Çubukçu’yla birlikte Malatya’da gezdik. Yerinde incelemeler yaptik. Malatya’daki eski yuva devletin belirleyecegi yeni bir yerde veya yenilenerek yeniden açilacak.” dedi.

Konusmasina devam Baris, sözlerini söyle sürdürdü: “Yasanan bu talihsiz olayi arastirmak için 4 müfettis tahsis ettik. Onlar gerekli incelemeleri yapacaklar. Ben 1 yildir bu görevde oldugum için Türkiye genelinde 5 yildir yapilan sikayetlerni gözden geçirdim. Ancak bir sikayete rastlayamadim. Yuva islerini gerçeklestiren bakicilar, öz bakim yaptiklarindan dolayi egitimli insanlar bu isi pek istemiyorlar. 1 yildan beri bu olaylarin sona ermesi için yeni sistem deniyoruz. Bu sistemi Avrupa standartlarina göre yapiyoruz. Yaklasik 6 ay içerisinde yeni sistemden dolayi bin 400 çocugu ailesine verdik.”