Çocuklar yuvaya döndü

Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvas'ında yaşanan şiddet olaylarının ardından İstanbul'a götürülen 40 çocuk Malatya'ya döndü.

Tüm dünyanın gözünün Malatya’ya çevrilmesi ile çocukların rehabilite edilmesinin zorluğuna karar veren yetkililer çocukların İstanbul’a götürülmesine karar vermişlerdi. 30 Ekim tarihinde İstanbul’a götürülerek buradaki bir yuvaya yerleştirilen çocuklar yeniden Malatya’ya getirildi.

Çocukların gitmesinin ardından yuva İkinci Ordu Komutanlığı’nın desteği ile yeniden düzenlendi. Ek bina ile mekan genişletilirken, iç mekanlarda yapılan iyileştirmelerle yuva 5 yıldızlı bir otel görünümüne kavuşturuldu.

İstanbul’dan havayolu ile gelen çocuklar yuvalarına yerleşirken, yeni mekanlarına uyumlarını sağlamak için birkaç gün kimseyle görüştürülmemelerine karar verildi. Çocukların yeni yuvasında görev yapacak bütün personel de değiştirildi.

Temizlik şirketinden hizmet alımı ile çalıştırılan elemanların görevlerine son verilirken, eğitim düzeyleri yuvada çalışmalarına yetecek personel işe alındı. Çocukların maruz kaldığı şiddet olaylarında ihmali bulunduğu düşünülen Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler ve Yuva Müdürü Niyazi Yıldız’ın başka vilayetlere tayin edilmişlerdi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çocuk Yuvası olayıyla ilgili olarak 9 bakıcı kadın hakkında Malatya 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 2’si tutuklu olarak yargılanan bakıcı kadınların davasında sanıkların; “Eziyet” suçundan toplamı bin 48 yılı bulan hapisle cezalandırılmaları isteniyordu.

Davanın ilk duruşmasına, tutuklu sanıklar Elif B. ve Şefika S.’nin yanı sıra, tutuksuz sanıklar Naciye T., Fatma İ., Melahat A., Yıldız G., Nezaket D. ve İnsaf Y. katılırken, Müjgan K. katılmadı. Mahkeme; CMK’nın 7. maddesi gereğince görevsiz mahkemenin yaptığı işlemler hükümsüz olduğundan yargılamayı gereksiz yere uzatmamak için tanık dinlenmesinden ve diğer usulü işlemlerin yapılmasından bu aşamada vazgeçilmesine karar verdi.

CMK’nın 4/1 maddesi gereğince “görevsizlik” ve dosyanın yetkili ve görevli Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi, tutuklu iki sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanıklar mahkemede ağır çalışma şartlarından bahsederek, çok sayıda çocuğun bütün ihtiyaçlarına tek başlarına görmek durumunda kaldıkları için zaman zaman çocuklara şiddet uyguladıklarını ama aşırıya gitmediklerini ileri sürmüşlerdi. Şiddet görüntülerini çeken Ü.S. ise yuvada stajer olarak görev yaptığı dönemde çocuklara yapılanlara dayanamayarak görüntüleri gizli kamera ile çektiğini anlatmıştı.

Öte yandan Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Yakup Güler, Çocuk Yuvası eski Müdürü Niyazi Yıldız, Çocuk Yuvası’nda görevli öğretmenler S.S. ve A.D., sosyal hizmetler uzmanları H.A. ve G.K. ile çocuk eğiticileri Z.K. ve S.B. hakkında “Görevi İhmal” iddiasıyla Malatya Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açılmıştı.

İddianamede, memurlar hakkında TCK’nin 257/2 maddesine göre 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile 53. maddesine göre cezalandırıldıkları takdirde kamu hizmetlerinden yoksun bırakılmaları talep ediliyor.