Çocuklara fiziki ceza uygulamayın!

Ebeveynlerin çocuklarına fiziksel ceza uygulaması, çocukların şiddet duygusuna sahip olmasına sebep oluyor.

Gelecekteki yaşantıda olumsuz bir kişilik kazanılmasına da zemin hazırlayan fiziksel ceza, çocuğun çok fazla korku yaşamasına, içe kapanık olmasına ve öz güveninin sarsılmasına sebep oluyor. Şiddet uygulayan, ilgisiz, sevgi ve şefkatten mahrum 42 annenin yüzde 33’ü ve 68 babanın yüzde 30’unun çocuklarının suça itildiğini belirten Psikolojik Danışman Serpil Güzelyurt, bu şekilde davranmayan 339 annenin yüzde 17’si ve 286 babanın yüzde 16’sının çocuklarının suça eğilimli olduğunu açıkladı.

Güzelyurt, şiddet gören çocukların çoğunda şiddet ve saldırganlık eğilimlerinin oldukça fazla olduğunu ifade etti. Bu kişilerin ileride kendi çocuklarına da şiddet uyguladığını kaydeden Güzelyurt, “Dayak cennetten çıkmadır” gibi kalıplaşmış yanlış düşüncelerle çocukların eğitilemeyeceğini, bu konuda yaşanmış olayların çok fazla olduğunu kaydetti.

Güzelyurt, “Anne ve babaların çocuklarına karşı davranışlarında daha kontrollü olması gerekiyor. Sevgilerini şartsız göstermeleri lazım. Problemleri hep birlikte konuşarak çözüm yoluna gitmek en önemli yoldur. Aile içinde etkileşimli bir ilişki kurulmalı. En önemlisi de anne ve baba, çocukların bulunduğu ortamda kavga etmemeli.” dedi.

Bilinçli anne ve babalar yetişmesi gerektiğini belirten Serpil Güzelyurt, bu gibi konularda ebeveynlerin aile danışma merkezlerine ve psikolojik danışmanlara başvurarak yardım alabileceğini sözlerine ekledi.