‘Çocuklara hediye degil sevgi götürmeliyiz’

Kadin ve Aileden Sorumlu Devlet Bakani Nimet Çubukçu, 'Çocuklara hediye degil sevgi götürmeliyiz' dedi.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) tanitim gecesine katilan Devlet Bakani Nimet Çubukcu, burada yaptigi konusmada çocuklarin daha fazla sevgiye ihtiyaci oldugunu belirtirken, bu konuda sivil toplum örgütlerinin daha fazla katilim göstermesi gerektigini söyledi.

Ingiltere gibi ülkelerde 100 bin civarinda çocuk ve bakima muhtaç kisinin bulundugunu ama 200 binin üzerinde de gönüllü oldugunu ifade eden Bakan Çubukçu, “Ülke genelindeki kampanyamiza her kesimden insanin katilmasi gerek. Biz hükümet olarak bu konuyla yakindan ilgileniyoruz. Zaten sosyal devletin bir gerekliligidir bu. Bugün bütçe görüsmesinde bu konuya ayrilacak miktarla ilgili yüzde elli artis var. Buna ek olarak talep edilen yüzde 75’lik yapilacak artisa da hükümetimiz kosulsuz destek verdi ” dedi.

Konusmasinin devaminda bakan Çubukçu, sunlari söyledi: “Yeteri kadar giyecek ve yiyecek stokumuz var. Biz artik cocuklara ve yasli insanlara baska seyler götürmeliyiz. Ve en önemlisi de onlara sevgi ve kucak götürmeliyiz. Ben onlarin kisisel isteklerini yerine getirmeye çalisiyorum. Mesela birisi çocukluk arkadasiyla görüsmek istiyorum, diyor. Kimisi futbol takimlarinin formalarini istiyor. Ama hükümet olarak bu konularda çikardigimiz ve çikaracagimiz yasalari da halka sunmamiz lazim. Çünkü halkin tanimadigi ve ilgi göstermedigi yasalar maalesef on yillar geçse de uygulanamiyor. Örnegin özürlülük yasasi. Her kesimden insana görev düsüyor.”

Bakan Çubukçu, daha sonra bu konuda çalismalari nedeniyle birçok davetliye ödül verdi. Ödül alanlar arasinda Demokratik Sol Parti (DSP) eski Milletvekili Mustafa Düz ve Kirikkale Emniyet Müdürü Sevki Dinçal da vardi.